VIDEO: Finalja e titullit, Ylli Hoxha shpall kampion Feronikelin

0

Është luajtur java e fundit e kampionatin kosovar, IPKO Superliga dhe pikërisht këtë javë, kalendari rezervoi finalen e titullit kampion mes Feronikelit dhe Prishtinës. Me dy pikë avantazh dhe në shtëpinë e tyre, Feronikeli ishte disi më i avantazhuar dhe vendasit ia dolën që të fitonin 1-0, falë golit të Ylli Hoxhës. Ish-futbollisti i Kukësit dhe i Flamurtarit i dha titullin kampion skuadrës së tij, i treti në historinë e klubit, ndërsa Prishtina e humbet dhe njëherë tjetër titullin kampion.

Në takimet tjera, Drenica triumfoi në trasnfertë përballë Lirisë me rezultatin 1-3, ndërsa Trepça shkatërroi 4-0 ekipin e KEK-ut. Ballkani mposhti Dritën me rezultatin 2-0, ndërsa Flamurtari triumfoi 3-2 përballë Llapit. Ferizaj mposhti 2-1 në shtëpi ekipin e Gjilanit.

IPKO SUPERLIGA E KOSOVËS – Java 33
E diel, më 19 maj 2019, ora 16:00

Ferizaj-Gjilani 2-1
Shënues: Qendrim 49′, Cerkini 53′ / Perez 37′
Flamurtari-Llapi 3-2
Shënues: Shillova 23′, Boshnjaku 25′, Krasniqi 31′ / Maliqi 19′, Januzi 75′
Ballkani-Drita 2-0
Shënues: Baftiu 5′ 50′
Feronikeli-Prishtina 1-0
Shënues: Hoxha 73′
Liria-Drenica 1-3
Shënues: Beseni 35′ / Meziu 9′, Abazi 55′ 67′
Trepça ‘89-KEK-u 4-0
Shënues: Hyseni 7′ 55′, Traore 22′, Herman 35′

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.