Talentet më të vlefshëm të futbollit, Sanço “sundon” i vetëm

0

Një studim i kryer qendra ndërkombëtare e studimeve sportive ka renditur lojtarët më të vlefshëm nën 20-vjeç (të lindur nga 1 janari 1999 dhe në vazhdim).

Për të llogaritur vlerën e secilit lojtar është përdorur një algoritëm i komplikuar ku janë marrë parasysh golat, asistet, minutat dhe kampionati ku këto talente aktivizohen.

Menjëherë sapo të shikosh renditjen çka bie në sy është fakti që vendi i parë që mbahet nga anglezi Xhejdon Sanço është shumë larg konkurrencës. 19-vjeçari i Dortmundit vlerësohet me një shumë rekord prej 150 milionë eurosh, ndërsa i dyti në listë është mesfushori francez i Arsenalit, Mateo Genduzi, i cili ka një vlerë prej 70 milionë eurosh.

Nuk mund të mungonte Nikolo Zaniolo i Romës në vend të tretë dhe talenti  i Bajer Levekuzen Kai Haverc, ndërsa vend ka dhe për Xhanluichi Donarumën, i cili është ende 20 vjeç. Sigurisht, është e lehtë për t’u harruar se portieri i Milanit ruan kuadratin e “djallit” që prej moshës 16-vjeçare.

                            EMRI                                KLUBI                VLERA NË MILIONA EURO

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.