Sekretet e Mbapes: Respekt, përulësi dhe dritë

0

Kilian Mbape bëhet futbollisti i katërt në botë që arrin të marrë faqen e parë të revistës “Time”. Më parë diçka të tillë e kishin bërë Nejmar, Mesi dhe Pogba, ndërsa tani është radha e francezit që të jetë në qendër të vëmendjes.

Ndonëse 19 vjeç deri më tani Mbape ka mahnitur me talentin e tij, por mbi të gjitha premton akoma dhe më shumë për të ardhmen. Sulmuesi ka treguar në një rrëfim të gjatë rreth jetës dhe karrierës së tij, sidomos pasi ai mori medaljen e kampionit

Gjatë tregimit të tij ai vendos faktin se do të jetë gjithnjë i thjeshtë pavarësisht se sa i madh mund të bëhet në futboll.

“Kam mësuar se yjet më të mëdhenj dhe lojtarët më të mëdhenj janë më të përulurit, ata që i respektojnë më shumë njerëzit”.

“Gjithmonë duhet të mbani pak dritë. Ekzistojnë tre kritere: respekt, përulësi dhe dritë.”

Mbappe fitoi respekt në mbarë botën kur ai i dhuroi fitimet e Kupës së Botës prej 400,000 eurosh një bamirësie që u mësonte sporteve fëmijëve të sëmurë dhe me aftësi të kufizuara.

Ai tha: “Nëna ime gjithmonë më ka thënë që të bëhesh një futbollist i madh, duhet të jesh para të gjithëve një njeri të madh”.

Megjithatë, ai është realist të dijë se futbolli është një biznes i paqëndrueshëm dhe nëse ai nuk kryen gjatë viteve të ardhshme, ai mund të fshihet lehtë: “Ne mund të jemi më të mirët dhe kampionët e botës. Dhe për katër vjet ju jeni harruar, sepse ka dikush tjetër që ka ardhur dhe ka bërë më mirë se ju. ”

Mbappe filloi karrierën e tij me AS Bondy dhe ishte e qartë për të parën nga mosha e hershme. Megjithatë, ai thotë se futbolli konsumoi jetën e tij dhe e pengoi atë të dilte me miqtë e tij. Mbappe, i cili ka 20 milion ndjekës të Instagram, tha: “Jeta ime është tërësisht e kthyer kokëposhtë. Jam e lumtur dhe unë jetoj jetën që kam ëndërruar gjithmonë.

“Unë mendoj se mund të kisha humbur diçka. Nuk kam pasur momentet e të ashtuquajturave njerëz normal gjatë adoleshencës, si duke shkuar me miqtë, duke shijuar kohë të mira. Isha menjëherë në botën e të rriturve, të rriturve. Ata menjëherë kërkuan që unë të sillem si një i rritur.”

Mbappe ka një vëlla adoptues më të vjetër, Jirès Kembo Ekoko, një emigrant kongolez që luan në Turqi. Ai pranon se familja e tij ka qenë forca lëvizëse prapa karrierës së tij sensacionale. Mbappe tha: “Ne kemi qenë gjithmonë shumë afër. Shumë familje, të gjithë së bashku në shtëpi, të gjithë në tryezë duke ngrënë së bashku. Këtë nuk e kemi dhënë ndonjëherë. Ata kanë qenë gjithmonë atje për të ndihmuar mua, nëse kjo ishte ndeshja ime e parë në Bondy ose tani përpara 80.000 spektatorëve. Kjo është një mbështetje e vërtetë. Dhe kjo mund të ndihet në fushë. “

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.