Plani gjenial i Portos, 147 milionë euro për të “dështuar”

0

Skuadrat portugeze janë ato që mbushin futbollin me talente. Porto dhe Sporting Lisbona qëndrojnë në krye, pasi kanë nxjerrë lojtarë të shumtë në tregun europian. Edhe Benfika nuk mbetet pas, por ekipi që qëndron në krye për përfitimet nga shitjet e lojtarëve është Porto. “Dragonjtë” kanë përfituar miliona euro nga shitjet dhe shumë kanë shkëlqyer, por ka dhe nga ata që kanë dështuar. Nga sulmuesi i njohur Xhekson Martinez, deri te dy të dështuarit e Sitit, Danilo e Mangala.

VERONIK ISTREFAJ

Këto janë 8 lojtarët që kanë bërë Porton një superfuqi financiare, por kanë dështuar pas transferimeve të tyre:

Xhekson Martinez (Sulmues)
Klubi aktual – Portimonense
Transferimi – £25m te Atletiko Madrid

Danilo (Mbrojtës)
Klubi aktual – Man. Siti
Transferimi – £23m to Real Madrid

Eliakuim Mangala (Mbrojtës)
Klubi aktual – Man. Siti
Transferimi – £32m te Man. Siti

Anderson (Mesfushor)
Klubi aktual – Adana Demirspor
Transferimi – £23.63m te Man. Junajtid

Ali Sisoko (Mbrojtës)
Klubi aktual – Antaliaspor
Transferimi – £12.15m te Lioni

Zhoze Bosingva (Mbrojtës)
Transferimi – £16.2m te Çelsi

Rikardo Kuaresma (Sulmues)
Klubi aktual – Beshiktash
Transferimi – £18.45m tek Interi

Helder Postiga (Sulmues)
Klubi aktual – Atletiko Kolkata
Transferimi – £6.25m te Totenham

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.