Nadal vuan dhe kalon në gjysmëfinale, Uilliams bën detyrën

0

Rafael Nadal ka kaluar në gjysmëfinale të US Open dhe për të nuk ka qenë e lehtë kundër austriakut Dominik Thiem. Spanjolli e nisi si mos më keq, teksa setin e parë e humbi 0-6, por më pas erdhi reagimi dhe Nadal e çoi lojën në 2-1 me sete.

6-4 dhe 7-5 triumfoi tenisti spanjoll, ndërkohë që Thiem baraspeshoi gjithçka pasi setin e katërt e fitoi 6-7. Gjithsesi Nadal në fund ia doli të fitonte setin e fundit, duke fituar 7-6 me “game”. Në gjysmëfinale gjen Huan Marin De Potro. Argjentinasi kaloi në çerekfinale amerikanin Xhon Isner me përmbysje: 3-1 (6-7, 6-3, 7-6, 6-2).

Serena Uilliams te femrat ka bërë përpara dhe ka kaluar gjithashtu në gjysmëfinale. Fitore 2-0 (6-4, 6-3) e amerikanes ndaj cekes Karolina Pliskova, në një ndeshje të dominuar prej saj. Tani Uilliams kërkon finalen dhe për këtë duhet të mundë tenisten letoneze, Anastasija Sevastova.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.