Hasan Lika: Vllaznia kudo për fitore, me Dinamon ndeshje intriguese

Vllaznia ka mundësinë të thellojë diferencën me Erzenin dhe Dinamon, pasi nesër përballet me këta të fundit. Trajneri Hasan Lika ka folur për këtë ndeshje sot para mediave dhe ka theksuar se barazimi nuk u shkon për shtat objektivave që ata dhe blutë kanë.

Profesor, kampionati duket se po “nxehet” sepse është shtuar rivaliteti. Nesër ndaj Dinamos besoj se do të jetë e vështirë apo jo?
-Sipas logjikës së kampionatit, skuadrat kanë ardhur në rritje dhe kuptohet që kërkojnë secila prej tyre të marrin më të mirën e mundshme dhe prandaj mendoj se kampionati do të bëhet akoma më i fortë dhe më i bukur.

Të paktën në rrjete sociale, Dinamo dhe Erzeni po e “kërcënojnë” në njëfarë mënyre Vllazninë. Sa e ndjen Vllaznisë këtë presion psikologjik?
-Normale që skuadrat të cilat janë më afër nesh, si Erzeni e Dinamo, po bëjnë mirë në kampionat, ashtu siç po vazhdojmë të bëjmë mirë edhe ne. Kështu, që shpeshherë futbollistëve i kemi thënë të kthejnë edhe kokën prapa që të shikojnë edhe kundërshtarët, ashtu siç ato na shohin ne dhe duan të na ofrohen sa më shumë. Si çdo skuadër, po bëjmë punën tonë dhe kërkojmë të japim maksimumin në çdo ndeshje.

Mendoni se është ndeshje deçizive kjo me Dinamon për vazhdimësinë e kampionatit?
Kjo është një ndeshje e rëndësishme, sepse është me një kundërshtar direkt dhe që pretendon të ngjitet në renditje. Kështu që kemi përpara një ndeshje të vështirë, ashtu siç janë në përgjithësi të gjitha. Për më tepër ndaj Dinamos, një skuadër që ka në përbërje disa lojtarë cilësorë dhe me përvojë.

Duket se barazimi nuk kënaq asnjërën skuadër nesër…
-Nuk besoj se barazimi shërben për objektivin final që ne kemi. Gjithsesi ne shkojmë të marrim maksimumin edhe në këtë ndeshje.

Braziliani Junior ka deklaruar se pas golit ndaj Burrelit, nuk do të ndalët më. Diçka pozitive kjo për ekipin?
E vërtetë se ai kishte disa ndeshje që nuk po shënonte, megjithatë u rikthye te goli ndaj Burrelit dhe kjo është diçka pozitive për të dhe skuadrën. Shpresojmë që të vazhdojë kështu. Ne duam në radhë të parë që sportistët të na luajnë mirë në ndeshje. Duke luajtur mirë, kuptohet që do të vijnë edhe golat.

Edhe këtë herë skuadra do të jetë e plotë?
-Kemi ndonjë shqetësim të vogël me ndonjë prej futbollistëve nga gjendja gripale që po kalojnë, megjithatë të shohim deri nesër për gjendjen e tyre.

Në kampin dinamovit, ndonëse nuk shquhen për ndonjë tifozëri të madhe, duket se një organizim të madh për të mbledhur sa më shumë tifozë për nesër ndaj Vllaznisë. Ju shqetëson kjo gjë?
-Me të drejtë e konsiderojnë një ndeshje të rëndësishme për Dinamon, por ne shohim këtë gjë edhe si respekt ndaj Vllaznisë. Besoj se meritojmë respekt dhe tek Dinamo duket se dëshirojnë ta ngrenë akoma më lart këtë sfidë, që pavarësisht se është e Kategorisë së Parë, duan që ta ngrenë në nivelin e një derbi tradicional të zhvilluar në vite në mes Dinamos dhe Vllaznisë. Historia e futbollit shqiptar ka treguar se këto dy skuadra kanë luajtur një futboll jashtëzakonisht të bukur dhe rezultatet e përballjeve në mes tyre kanë qenë shpeshherë shumë intriguese.

Pra, besoni se do të ktheheni në Shkodër me tre pikë?
-Ne shkojmë në çdo ndeshje për tre pikë, pavarësisht se edhe kemi gabuar në ndonjë ndeshje të veçantë. por shpresojmë të mos gabojmë në vazhdimësi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online