Guardiolën e shqetëson diçka: Ja për çfarë i lutem Zotit!

0

Ndalimi i kampionateve si pasojë e ndeshjeve të kombëtareve është një problem i madh për klubet e mëdha. Ata kanë në përbërje shumë lojtarë që luajnë me shtetet e tyre, çka detyron trajnerët të punojnë me një kontingjent të cunguar lojtarësh.

Problemi më i madh mbetet dëmtimi i tyre, sidomos në fazën më delikate të sezonit. Pep Guardiola dhe djemtë e tij po zhvillojnë një sezon të pabesueshëm.

Mançester Siti është në garë për titullin kampion me Liverpulin (ka dy pikë më pak, por edhe një ndeshje më pak), fitimin e Champions Ligës dhe FA Cup, ndërsa ka fituar Carabao Cup në finalen kundër Çelsit.

Gjithçka po shkon vaj, por trajneri spanjoll ka një shqetësim të madh sa i përket këtij pushimi. Në një prononcim për ”The Sun”, ai pranon se i lutet Zotit, që lojtarët e tij të kthehen në një gjendje të mirë pas kombëtareve dhe të mos dëmtohen.

Lutem, po. Lutem që futbollistët e mi të kthehen në gjendje të mirë. Kjo është e vetmja gjë që dua. Ata duhet të largohen, të luajnë për vendin e tyre dhe ta bëjnë këtë gjë me kënaqësi. Është çmenduri se çfarë kalendari kemi në prill, ja pse kemi nevojë për të gjithë”, përfundon Pep Guardiola.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.