Derbi është i Teutës, dorëzohet Goga Basket

Gjergj Vyshka

Teuta në basketboll për meshkuj nuk di të ndalet. Pasi ka fituar në mesjavë me Akademik Bulteks 99’ në Ligën Ballkanike, durrsakët fitojnë dhe derbin me Goga Basket, i pari në të gjithë historinë e basketbollit të qytetit bregdetar. Interesimi ka qenë i jashtëzakonshëm me tifozeritë e të dy skuadrave, që kanë mbushur plot Pallatin e Sportit “Ramazan Njala”. Madje ka dhe rivalitet e ekuilibër, aq sa perioda e parë ka përfunduar në barazim, 23-23.

Në të dytën ka një hap më shumë Teuta, e cila ka fituar 20-15 dhe në pushim ka kryesuar 43-38. Goga Basket nuk ndalet, përkundrazi kërkon përmbysjen. 21-21 e treta, që e mban avantazhin e Teutës në pesë pikë diferencë, 64-59. Në të katërtën ka dhe incidente, që ka ardhur në një faull nga Grifin Rame ndaj Hysenagollit.

Gjyqtarët e kanë cilësuar antisportiv faullin e amerikanit, por mes të dyve ka dhe një luftë “gjelash”. Dhe kaq mjafton që të vijnë dhe lojtarë nga bankina, por vetëm ndërhyrja e palëve qetëson situatën. Megjithatë janë ndëshkuar me teknik Hysenagolli e Hamati, por dhe Rame. Ndërkohë për braktisje të zonës së stolit dhe përfshirje në incidente janë ndëshkuar me teknik përjashtimi Thano e Isaku të Goga Basket, si dhe Beqo e Troja të Teutës. Goga Basket është afruar deri në dy pikë, por megjithatë Teuta e ka fituar periodën e katërt 26-21 dhe në përfundim 90-80 për Teutën, e cila tashmë të martën do të luajë përballë Bashkimit të Prizrenit në Ligën Ballkanike.

No automatic alt text available.

Ndërkohë, për femra Flamurtari ka mundur Studentin, 71-46. Në kategorinë e parë për meshkuj, Elbasani ka fituar ndaj Apolonisë, 79-67. Për femra, gjithnjë në kategorinë e parë, Skënderbeu ka fituar ndaj Partizanit, 64-53, kurse Apolonia ka mundur Kamza Basket, 70-38. Java do të mbyllet me derbin Partizani-Tirana.

No automatic alt text available.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online