Bylisi kampion i së Parës, i jep “dajak” Vllaznisë

Milionat dhe trofeu i Kategorisë së Parë janë të Bylisit. Ballshiotët ia kanë dalë të mundin Vllazninë me rezultatin 1-3, madje kjo ka ndodhur me përmbysje.  Shkodranët shënuan të parët me anë të mbrojtësit rumun Dan Ignat.

Reagimi i Bylisit ishte i menjëhershëm. Skuadra e drejtuar nga Dovedan iu afrua golit në disa raste, madje goditi edhe tranversën me anë të Jankut. Gjithsesi Vllaznia e ruajti epërsinë në pjesën e parë dhe shkoi në pushim e qetë.

Bylisi ishte më këmbëngulës dhe u shpërblye në fillimin e fraksionit të dytë të lojës. I zakonshmi Antoni Bej arriti t mposhte portierin Selimaj dhe të vendoste baraspeshën menjëherë. Ballshiotët nuk i ndalën sulmet dhe arritën të përmbysnin me anë të mesfushorit Marjo Bajramaj.

Ky i fundit pati një dëmtim dhe dhjetë minuta para përfundimit të kohës së rregullt u largua nga fusha dhe i la vend mesfushorit Serxho Ujka. Ish-futbollisti i Laçit për tre minuta arriti të shënonte në portën e Vllaznisë dhe vulosi fitoren e Bylisit, që shpallet kampion i Kategorisë së Parë dhe përfiton 30 milionë lekë të vjetra. Në fund pati një zënkë mes Gurishtës dhe Zefit, të dy të ndëshkuar me kartonë të kuq.