Portugalia e treta, fiton edhe pa Ronaldon

0

Portugalia e mbyll në vendin e tretë Kupën e Konfederatave, duke fituar me përmbysje 2-1 ndaj Meksikës. Portugalia kishte një shans të kalonte në avantazh që në pjesën e parë, kur Andre Silva fitoi një 11-metërsh, por sulmuesi i blerë këtë verë nga Milani gaboi, pasi portieri meksikan Gijermo Oçoa kuptoi krahun e gjuajtjes dhe devijoi mjaft bukur.

Ishte Meksika ajo që shënoi e para, në minutën e 36-të, kur një kundërsulm detyroi Luis Neton të shënonte një autogol, me mbrojtësin që devijoi në portën e vet një kros nga Havier Hernandez.

U duk se ishte goli vendimtar, sepse Portugalia pa Ronaldon dukej pa ide dhe nuk po e çante dot murin meksikan.

Megjithatë, në shtesë Pepe kërceu mbi të gjithë dhe gjeti golin e barazimit me një gjuajtje të bukur.

Kthesa e plotë erdhi në shtesa, kur Migel Lajun preku me dorë një top në zonë dhe Adrien Silva shënoi nga pika e bardhë, duke i dhënë fitoren Poertugalisë, që më pas rezistoi, në një fund ndeshjeje nervoz, me nga një karton të kuq për secilën skuadër.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image