“Jam afër me Shqipërinë dhe njerëzit e saj”, talenti shqiptar i Palermos: Rruga e rrijes e gjatë dhe e vështirë, ky sezon më ka pjekur

0

Masimiliano Doda është një nga talentet shqiptare që luan në radhët e Palermos në Itali. Klubi Italian e cilëson si një nga lojtarët me më tepër të ardhme mbrojtësin shqiptar, që numëron 21 takime me fanellën e skuadrës siçiliane. Këta të fundit zhvillojnë garat në Serinë D, ku renditen të parët në grupin I, duke qenë në rrugën e duhur të kalimit në një ligë akoma më profesioniste dhe të synojnë më pas nivelet më të larta të futbollit Italian.

Mbrojtësi kuqezi ka treguar se ky sezon e ka bërë të piqet si në aspektin njerëzor, ashtu edhe në atë të futbollit, ndërsa është i vetëdijshëm se karriera e tij është ende në fillim dhe ka shumë për të bërë për të shkuar drejt suksesit. Ndërkohë lidhja e 19-vjeçarit me Shqipërinë është e fortë dhe këtë e bën vetë me dije. Ai thekson se ndihet afër me vendin tonë dhe se njerëzit shqiptarë.

“Pas mbi një muaji i kaluar në izolim të detyruar ka një dëshirë të madhe për të shijuar lirinë.  Shpresa është se së shpejti do të na lejohet të paktën të stërvitemi në një grup, padyshim në përputhje me çdo masë paraprake shëndetësore. Më mungon vrapimi pas top përgjatë grupit ashtu si më mungojnë të gjithë ata që punojnë për të mirën e Palermos. Unë isha krenar për fjalët dhe zgjedhjen e Kryeministrit shqiptar Edi Rama që dërgoji mjekë dhe infermierë nga Tirana për të ndihmuar Italinë. Në kontekstin e një emergjence globale, një gjest i tillë solidariteti duhet të jetë një shembull. Unë jam shumë afër me Shqipërinë dhe njerëzit e saj, pas tërmetit të tmerrshëm që tronditi Vend në fund të vitit 2019 së bashku me Krajan kemi ndjerë nevojë të njohim vëllezërit tanë nga Piana të shqiptarëve. Ishte një përvojë shumë mësimore dhe e mbaj mend me shumë dashuri.

Ky sezon ishte thelbësore sepse jam pjekur të dy aspekte, nga këndvështrimi njerëzor dhe futbolli. Më vjen keq për dëmtimin e pësuar që më ngadalësoi, Jam i vetëdijshëm që rruga ime e rritjes është vetëm në fillim dhe kjo rrugë do të jetë shumë e gjatë dhe e vështirë. Ambicia ime është të vazhdoj përvojën time te Palermo. Unë do të doja të demonstroja cilësitë e mia në një kontekst më selektiv dhe fitues, javë pas jave, besimin dhe respektin e klubit dhe tifozëve. Palermo është një shesh i pabesueshëm, pasioni i njerëzve të saj ju mposht dhe në të njëjtën kohë ju shtyn të jepni gjithçka për këto ngjyra. Kjo duhet të nderohet sa më shumë që të jetë e mundur, në fushë por edhe jashtë”, ka përfunduar Masimiliano Doda./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.