Besnikëria kushton, Mesi do i kushtojë Barcelonës sa qimet e kokës

0

Lionel Mesi do të qëndrojë te Barcelona dhe ka rinovuar. Shifrat janë monstruoze: El Mundo shkruan se kontrata e re do t’i kushtojë Barcelonës 350 milionë euro!

SHIFRA TË ÇMENDURA – Kontrata e vjetër e Mesit mbaronte verën e vitit 2018 dhe për të mos e lënë të lirë falas, Barcelona është detyruar t’i plotësojë çdo dëshirë. Mançester Siti i kishte ofruar 100 milionë euro për të firmosur dhe 50 milionë euro neto në vit, ndaj Barça nuk kishte alternativë.

HEZITIMI I MESIT – Realisht, as vetë Mesi nuk e ka menduar ndonjëherë largimin, por duhej parë çfarë do të bëhej me Katalunjën. Përveç kësaj, koha punonte për Mesin dhe çdo ditë që kalonte shtrëngonte lakun në fytin e Barcelonës. Pas muajsh të tërë pritjeje, 25 nëntorin e shkuar erdhi firma e shumëpritur.

LUMË MILIONASH – Sipas Mundo-s, familja Mesi ka përfituar 100 milionë euro në momentin e firmës, për të mbuluar kështu gjobat e frikshme (mbi 50 milionë euro) që familja Mesi ka marrë nga tatimet spanjolle, për parregullsi në deklarimin e të ardhurave. 100 milionët do të shpërndahen në kohëzgjatjen e kontratës së re, deri në vitin 2021, me opsion rinovimi për një vit tjetër. Paga bruto: 50 milionë euro bruto.

RONALDO MBETET SHUMË LARG – Duke përfshirë edhe milionat si shpërblim për firmën, Mesi do të marrë 75 milionë bruto në vit, rreth 39 milionë euro neto. Thuajse dyfishi i pagës së Kristiano Ronaldos, i cili merr 21 milionë euro neto në sezon te Reali, sipas El Mundo-.s.

JO VETËM KAQ – Pjesë e marrëveshjes janë edhe të drejtat e imazhit: ndryshe nga tradita, këtë radhë Mesi do të mbajë për vete gjithë arkëtimet dhe nuk janë pak, sepse për imazhin e tij paguhen miliona. Nëse pastaj Mesi dhe Barça fitojnë trofe, premiot janë kapitull më vete, natyrisht.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image