Xhokoviç tërbon serbët, bën aleancë me “armikun”

0

Në Serbi plagët e së shkuarës nuk harrohen lehtë, të paktën për një pjesë të popullit dhe sidomos për mediat e varura nga qeveria, që propagandën e kanë ushqim të përditshëm.

Këto ditë në Serbi po bëhet shumë zhurmë rreth vendimit të fundit të tenistit të famshëm Novak Xhokoviç, i cili ka bërë një gjest që për një pjesë të medias është tradhti kombëtare.

Çfarë ka ndodhur? Kampioni në fuqi në Wimbledon, i cili shpreson të mbrojë kurorën, është sulmuar ashpër në Serbi për shkak se ka punësuar si trajner legjendarin Goran Ivanisheviç. Ky i fundit është kroat dhe ky është faji i madh i tij dhe i Xhokoviçit.

Nole, siç e thërrasin shkurt Xhokoviç, nuk e ka vrarë mendjen për konfliktin e egër serbo-kroat dhe për armiqësinë mes dy popujve, sepse ka marrë në telefon kroatin, për ta stërvitur për sipërfaqet me bar, të paktën për turneun e radhës në Wimbledon.

“Skandal”, “tradhti”, kanë ushtuar gazetat pro qeverisë në Beograd, ndërsa një ish-basketbollist i NBA-së, Darko Miliçiç, ka sulmuar ashpër tenistin: “Xhokoviç nuk e vret mendjen dhe e shfaq hapur dashurinë për kroatët, edhe pse të dashurit dhe tifozët e tij kanë humbur shumë gjatë luftës”.

Xhokoviç, i cili e ka nënën me origjinë kroate dhe në të shkuarën i ka tërbuar serbët duke thënë se ishte tifoz edhe me kombëtaren kroate në futboll, mbrohet: “Goran vjen nga Kroacia, unë nga Serbia dhe të dy vijmë nga një vend që quhej Jugosllavi. Kur isha i vogël dhe nisa të ndjek tenis në TV, të gjithë bënim tifozllëk për të. Për mua është një ëndërr që realizohet të kem mundësi të stërvitem me të”.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.