VIDEO | “Diktatura” e Bajernit vazhdon, vjen titulli i shtatë radhazi

0

Pasdite e mrekullueshme në Alianz Arena. Bajerni i Mynihut shkatërroi Ajntrahtin e Frankfurtit me rezultatin 5-1 dhe siguroi titullin e 29-të në histori. Festë golash dhe emocione në javën e fundit të kampionatit gjerman, ndërsa shënuan gol edhe dyshja Riberi-Roben.

Të dy lojtarët do të largohen nga ekipi dhe nuk mund ta mbyllnin aventurën e paharrueshme me gjigantin gjerman pa shënuar gol. Pavarësisht kritikave dhe një sezoni të vështirë, Niko Kovaç arriti të shkruante emrin në historinë e Bajernit me titullin e fituar.

Duartrokitje edhe për Dortmundin. Verdhezinjtë nuk treguan forcën e duhur në sprintin final, por zhvilluan një sezon fantastik. Fitorja 0-2 në fushën e Gladbahut nuk solli titullin, por rivaliteti me Bajernin ishte emocionues dhe gjithçka u zgjidh në javën e fundit.

Leverkuzeni siguroi tre pikë të arta në kryeqytet përballë Hertës vendase dhe sezonin e ardhshëm do të marrë pjesë në Champions Ligë. Në Ligën e Europës përfunduan Gladbahu, Volfsburgu dhe Ajntrahti i Frankfurtit, ndërsa humbja në Mainc ishte fatale për Hofenhejmin.

Me gol e mbyllën edhe dy lojtarët shqiptarë. Milot Rashica shënoi golin e nëntë në kampionat në fitoren 2-1 të Verderit kundër Laipcigut, ndërsa Elvis Rexhbecaj shënoi golin e dytë në Bundesligë këtë sezon në triumfin 8-1 të Volfsburgut.

Gladbah-Dortmund 0-2
(Sanço 45’, Rojs 54’)

Bajern Mynih-Ajntraht Frabkfurt 5-1
(Koman 4’, Alaba 53’, Sançes 58’, Riberi 72’, Roben 78’ / Haler 50’)

Dyseldorf-Hanover 2-1
(Henings 56’, Karaman 61’ / Myler 78’)

Fraiburg-Nuremberg 5-1
(Terraxino 7’, Ualdshmid 34’, Petersen 54’, 56’, Grifo 61’ / Louen 69’)

Herta Berlin-Leverkuzen 1-5
(Lazaro 34’ / Haverc 28’, Alario 38’, 72’, 88’, Brandt 54’)

Mainc-Hofenhajm 4-2
(Brosinski (pen) 66’, Boetius 83’, 90’, Mateta 90+3’ / Belfodil 12’, Kramariç 34’)

Shalke-Shtutgart 0-0

Verder Bremen-Laipcig 2-1
(Rashica (pen) 35’, Pixarro 88’ / Mukiele 86’)

Volfsburg-Augsburg 8-1
(Vergost 21’, 37’, 55’, Knoçe 41’, Ginçzek 57’, Rexhbecaj 60’, Brekalo 85’, Danso (aut) 89’ / Shiber 81’)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.