Browsing Tag

Kupa e Afrikës

VIDEO | Çmenduri, magjia e Mahrez çon në finale Algjerinë

E pabesueshme ajo që ka ndodhur mes Algjerisë dhe Nigerisë në gjysmëfinalen e dytë të Kupës së Afrikës. Algjeria ia doli të triumfojë në sekondat e fundit të takimit, falë një supergoli të Riad Mahrez në minutën e 90+4’. Fillimisht, në…

VIDEO | Gol “anglez”, Senegali arrin në gjysmëfinale

Senegali ka mposhtur 1-0 kombëtaren e Beninit në çerekfinalen e Kupës së Afrikës, duke prerë e para një biletë për në gjysmëfinalet e këtij turneu. Goli është shënuar nga lojtari i Evertonit, Idrisa Gana Gueje, i cili është asistuar nga…

VIDEO | Salah “out”, Afrika e Jugut eliminon Egjiptin

Afrika e Jugut ka befasuar të gjithë duke eliminuar Egjiptin nga Kupa e Kombeve të Afrikës pas fitores 1 – 0 në fazën e 1/16-ve. “Faraonët” konsideroheshin si ekipi favorit për të fituar turneun, kjo dhe për shkak se ishin vendi organizator…

“Thriller” afrikan, Nigeria eliminon kampionët e Afrikës

Faza e 1/16-ve të Kupës së Kombeve të Afrikës vuri përballë Nigerinë dhe Kamerunin. Të dy ekipet ishin ndër favoritët për ta fituar turneun. Ndeshja rezultoi spektakolare me të dyja skuadrat që përmbysën rezultatin gjatë 90 minutëshin. Në…

VIDEO | Mane i papërmbajtshëm, Senegali prek çerekfinalen

Senegali vazhdon marshimin drejt trofeut të Kupës së Kombeve të Afrikës. Kombëtarja senegaleze siguroi biletën në finale duke mundur Ugandën me rezultatin 1 – 0. Golin e vetëm të takimit e shënoi sulmuesi i njohur Sadio Mane. Në…

VIDEO | Faraonët zhbllokojnë sfidën, kualifikimi një hap larg

Egjipti është shumë pranë kualifikimit për në fazën me eliminim direkt të Kupës së Afrikës, pasi ka kaluar në avantazh përballë Kongos. Faraonët shfrytëzojnë mjaft mirë një goditje këndi dhe ndërtojnë një aksion të rrezikshëm. Salah luan…

Napoli, ofertat dhe Senegali: Rrëfehet Kalidu Kulibali

E ardhmja e Kalidu Kulibali te Napoli nuk është e sigurt. Aurelio De Laurentis po reziston, por ofertat për “murin” e mbrojtjes janë të shumta. Flasim për shifra mbi 100 milionë euro, ndërsa presidenti kërkon të paktën 130 milionë.…

Kameruni e bën rrugë, rrezikohet Kupa e Afrikës

Të premten nis edicioni i 32-të i Kupës së Afrikës. Kompeticioni do të zhvillohet në Egjipt, por një prej kombëtareve nuk është nisur akoma drejt vendit të faraonëve. Lojtarët e Kamerunit kanë vendosur të bojkotojnë Kupën e Afrikës për…