Browsing Tag

Kamerun

Dështimi i radhës, shkarkohet Sedorf

Aventura e Klarens Sedorf në kombëtaren e Kamerunit ka marrë fund pas vetëm një viti. Trajneri holandez nuk arriti t’i çonte kamerunasit më larg se faza 1/16-ve të Kupës së Kombeve të Afrikës, ku u eliminua 3 – 2 nga Nigeria. Paraqitja…

“Thriller” afrikan, Nigeria eliminon kampionët e Afrikës

Faza e 1/16-ve të Kupës së Kombeve të Afrikës vuri përballë Nigerinë dhe Kamerunin. Të dy ekipet ishin ndër favoritët për ta fituar turneun. Ndeshja rezultoi spektakolare me të dyja skuadrat që përmbysën rezultatin gjatë 90 minutëshin. Në…

Sedorf vendos rregullin unik: O kombëtaren o paratë kineze!

Klarens Sedorf u emërua pak muaj më parë trajneri i kombëtares së Kamerunit. Tekniku holandez do ta drejtojë përfaqësueses afrikane bashkë me kolegun e tij prej shumë vitesh Patrik Klajvert. 42-vjeçari ka çuditur që në listën e tij të parë,…