Renditja pa VAR/ Shumë polemika për teknologjinë në derbi, por Partizani dhe Vllaznia përfitojnë më shumë nga ky debutim

0

Pas çdo jave të mbyllur të kampionatit shqiptar, “Sport Ekspres” do të sjelli edhe lupën e vëzhgimit për të parë sesi po ndikon risia e re e “Abissnet Superiore”. Po aq sa emri, e veçanta e këtij viti është futja e VAR. Tashmë arbitrat do ta kenë më të lehtë nga njëra anë për të marrë vendimet e tyre, ndërsa nga tjetra kanë më shumë përgjegjësi për të mos gabuar. Por si do të ishte situata pa VAR-in në Superiore? Për të treguar renditjen e plotë me pikë pa këtë teknologji do të ishte e pakuptimtë, pasi nuk mund të parashikojmë sesi do shkonte fati i ndeshjes.

Por kemi zgjedhur që të veçojmë rastet pro dhe kundër kur VAR-i ka ndërhyrë për të kthyer tërësisht vendimin e parë të arbitrit. Pra nëse arbitri akordon gol dhe VAR i tregon se bëhet fjalë për pozicion jashtë loje. Si momente kulminante dhe që ndikojnë në renditje kemi zgjedhur penalltitë, kartonin e kuq dhe sigurisht, akordimin e anulimin e golave. Nga ky vëzhgim shohim se në gjashtë ndeshjet e para Partizani dhe Vllaznia kanë përfituar më shumë nga hyrja e VAR, megjithëse në mënyrë paradoksale ka jo pak polemika për teknologjinë pas derbit me Tiranën.

Partizani +3/ -1

Vllaznia +3/ -1

Kukësi +1/ -1

Dinamo +1/ -1

Teuta +2/ -3

Egnatia +2

Laçi -1

Kastrioti -2

Skënderbeu -1

Tirana -1/ +1

 

 

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.