Rekordi i veçantë i Guardiolës, titulli që “theu tabunë” në Premier Ligë

0

Futbolli është një nga sportet më të ndjekuar në botë. Kuriozitetet, faktet dhe statistikat interesante  nuk kanë si të mungojnë. Pikërisht këto “detaje” janë ato që i japin kuptim  lojës së luajtur dhe e bëjnë  këtë sport, më të bukur.

Pep Guardiola fitoi titullin sezonin e kaluar, me Mançester Sitin.  Deri këtu gjithçka është normale, pasi spanjolli ka fituar shumë tituj në karrierën e tij dhe ky me Sitin ishte i radhës. Përpara se Guardiola të fitonte titullin me Sitin, në historinë e kampionatit anglez ekzistonte një “tabu”.

Asnjë trajner pa flokë  nuk kishte arritur dot të fitonte titullin në Premier Ligë.  E çuditshme, se si, në një kampionat  me një histori shumë  të gjatë, një fakt i tillë  “t’i rezistonte” kohës.

Përveç Mançester Sitit,  48-vjeçari ka qënë trajner i  Barcelonës  dhe Bajernit. Te bavarezët, që në sezonin e parë , ai arriti të “rrëmbente”  plot 4 tituj kampionë.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.