Parma si Feniksi, kthehet në Serinë B

Parma është kthyer në futbollin e rëndësishëm, sepse sot është bërë klubi i katërt që ngjitet në Serinë B.

Është ky verdikti i finales play-off në Lega Pro, luajtur në Firence mes Parmës e Alesandrias.

Përballë 16.400 tifozëve, Parma arriti një fitore të merituar. Skavone në fillim të ndeshjes dhe Noçolini në mesin e pjesës së dytë vulosën fitoren e madhe, që gëzon jo vetëm parmensët. Trajner D’Aversa, liderë Lukareli e Kalaiò, ata që nuk tradhtuan kurrë.

Për dy vjet, Parma ka kaluar nga falimentimi te Seria B, ndërsa tani të gjithë ëndërrojnë Serinë A. Fundja, Spali e Benevento shkuan në A që në tentativën e parë.

Il Parma di D’Aversa, che aveva chiuso la regular season al secondo posto nel girone B (stesso piazzamento per i “grigi” in quello A, giunti a pari punti con la Cremonese ma penalizzati dall’esito degli scontri diretti sfavorevole), raggiunge dunque Cremonese, Venezia e Foggia, andando a completare l’organico della prossima Serie B. E qualcuno magari già sogna di ripetere la favola di Spal e Benevento…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online