Mbledhje “rrufe” te Partizani, Moxhi do rikthimin e tifozëve

0

Këshilltari i presidentit Demi thirri në një mbledhje drejtuesit e lartë të klubit. U diskutua për ecurinë, afrimet e janarit dhe mbështetësit e të kuqve

Fitorja me Kamzën dhe rishfaqi në skenë këshilltarin e presidentit Gaz Demi, Luçiano Moxhi, duket se italiani e ka taktikë këtë lëvizje. Ai kthehet në protagonist, edhe mediatike, sa herë ekipi i kuq fiton një ndeshje, s’ka rëndësi rezultati.
Luçiano Moxhi e pa fitoren me Kamzën së bashku me trajnerin e Partizanit, Sulejman Starovën. Ata shijuan të dy 3 pikët e para të vitit 2018. 80-vjeçari dhe 62-vjeçari pas përfundimit të ndeshjes u ulën në dhomat e zhveshjes të ekipit. Aty u lajmërua se do të kishte edhe një mbledhje mes drejtuesve që u zhvillua ditën e djeshme. “Sport Ekspres” mëson se italiani mblodhi stafin drejtues të klubit dhe stafin teknik për të diskutuar në lidhje me situatat e fundit që kanë përfshirë ekipin kryeqytetas. Moxhi i mëshoi disa çështjeve kryesore.
OBJEKTIVAT – Në mbledhjen e djeshme u diskutua edhe për vazhdimësinë e skuadrës. Fitorja me Kamzën riktheu disi qetësinë, ndërsa drejtuesit e klubit kërkojnë që të mos ndalen më. Italiani kërkon nga Starova dhe lojtarët të vazhdojnë punën me qetësi në mënyrë që të mos gabojnë sërish. Ndeshja e radhës kundër Laçit u cilësua si shumë e rrezikshme, por edhe si një mundësi për t’u rikonfirmuar, pasi luhet brenda përballë një kundërshtari direkt.
Kupa e Shqipërisë zuri vend në diskutimet e djeshme mes drejtuesve të klubit të kuq. Moxhi dhe Rama besojnë se skuadra mund të kthejë rezultatin kundër Flamurtarin dhe u munduan ta transmetojnë këtë optimizëm dhe te stafi teknik. Preiti ishte dakord, sigurisht, ai është dakord me çdo fjalë që thotë Moxhi.
AFRIMET E JANARIT – Të kuqtë janë të bindur se kanë bërë afrime të mira në merkaton e janarit. Ata besojnë te lojtarët e afruar dhe kanë thënë fjalë të mira për paraqitjen e disa prej tyre. Lukasi u vlerësua pas përformancës së bërë kundër Kamzës, por edhe i riu Mala që cilësohet si një surprizë e bukur. Paraqitja e Abdurahimit nuk ka lënë shije shumë të mira, por pritet adoptimi i tij me grupin dhe kapja e formës optimale. Ai nuk është ende gati. Me padurim për të kuqtë pritet edhe rikthimi i Edgar Çanit, pasi të gjithë drejtuesit ishin të mendimit, se me ardhjen e shtatlartit, skuadra do të bëhet më e frikshme. Dyshja Bardhi-Progni po mundohen të bëjnë mirë, por e vuajnë faktin që nuk janë në pozicionin e tyre natyral. Rasti i humbur nga 19-vjeçari i vetëm kundër Gjonikajt ishte treguesi më i mirë.
TIFOZËT – Një tjetër çështje e nxehtë që u diskutua në takimin e djeshëm ishte edhe largimi i tifozëve nga stadiumi. Moxhi u mësua me situatën nga Drejtori Olsi Rama dhe e kuptoi se pse Guerrilsat bojkotonin ndeshjet e Partizanit brenda në stadiumin “Selman Stërmasi”. Italiani kërkoi nga drejtuesit e klubit që të merreshin me këtë çështje dhe të mundohen që të rikthejnë sa më shpejt tifozët e kuq në stadium, pasi ai ja di rëndësinë tyre. Mbase mund të ketë paqe në horizont? Vështirë, por mund të ketë marrëveshje për “luftë të ftohtë”.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.