Majk Tajson mezi e pret ndarjen nga jeta: Të vdesësh është shumë herë më e lehtë sesa të jetosh

0

Majk Tajson është një nga legjendat absolute të boksit. Në moshën 20 vjeçare afro-amerikani hyri në histori duke u bërë kampioni më i ri I botës. Megjithatë Tajson ka vuajtur jo pak në karrierën e tij të suksesshme. Në vitin 1992 ish kampioni u përball me akuzën e përdhunimit ku dhe kaloi 3 vjet në qelinë e burgut. Vetë 53 vjeçari ka pranuar se ka kaluar një jetë mjaft të vështirë.

Përshkak të boksit është diagnostikuar me sëmundjen të rënda mendore të quajtur “bipolar disorder” e cila ka të bëjë me ndryshimin e shpeshtë të humorit. Shumë analistë mendojnë se kjo sëmundje ka ardhur për shkak të steroideve të përdorura dhe grushtave të marra në ring. Për një intervistë të bërë për portalin ‘’ The Sportsman’’ Tajsoni ka thënë se mezi e pret vdekjen, pasi jeta e tij është shumë e veshtirë

“Nga përvoja ime, nga ajo që unë besoj, sa më shumë di mosekzistencën, aq më shumë i gatshëm jam të vdes. Po e pres me padurim, nuk kam frikë nga vdekja. Për mua është më e komplikuar të jetosh, sepse të jetuarit kërkon shumë guxim. Pa kurajo nuk mund të bësh asgjë, pa kurajo je një hiç. Kjo nuk është jetë, kjo është një luftë.”- u shpreh tejet i frustruar legjenda e boksit. /Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.