Ismail ‘Ballist’ Morina drejt ekstradimit në Serbi

0

Do të mbahet mend gjatë për veprën e 14 tetorin e vitit 2014, në Beograd të Serbisë. Ismail Marina i njohur me nofkën Ballisti prej pak muajsh është arrestuar nga autoritete kroate, me arsyetimin se ka një urdhër arresti për të nga policia serbe, pikërisht për ngjarjet e ndodhura në ndeshjen “Serbi-Shqipëri”, ku Ballisti komandoi një dron që mbante një flamur me mbishkrimi “Autochthonous”. Për shkak të dhunës së ushtruar nga tifozët serb por jo vetëm, në dëm të lojtarëve të përfaqësueses shqiptare bëri që ndeshja të ndërpritej dhe kuqezinjtë të fitonin në tavolinë. Sipas “Opinion.al”, Morina është paraqitur në shkallën e parë të Gjykatës kroate, e cila ka vendosur ekstradimin e kuksianit në Serbi, pas kërkesë së bërë nga këta të fundit. Bashkëshortja e tij me profesion avokate po merret me çështjen, ndërsa familjarët në Shqipëri kanë pasur kontakte dhe me përfaqësuesit më të lartë të shtetit për të ndërhyrë në këtë situatë, megjithatë nuk ka ende një reagim ngjana e tyre. Do të ishte shumë e rrezikshme nëse 35-vjeçari do të përfundonte pas hekurave në tokën serbe.

Dokumentat e publiukuar nga “Opininon. al” që njoftojnë urdhërin e Gjykatës së Shkallës së Parë të Dubrovnikut, masën e ekstradimit të Ismail ‘Ballist’ Morinës drejt Serbisë.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online