Bushi buzëqesh: Krenar për këtë skuadër, në Islandë erdhi shpërblimi i merituar

0

E nisi keq Alban Bushi me Shqipërinë U-21, një barazim e një humbje e pafat, asnjë gol i shënuar, edhe pse rastet ishin të shumta.

Dje në Islandë erdhi fitorja e shumëpritur, ndaj një rivali superior në faktin se skandinavët kanë vite që luftojnë për kualifikim ose marrin pjesë në Europianë moshash, diçka që ne nuk po e arrijmë dot, edhe se talentet nuk na mungojnë.

Trajneri Alban Bushi, në një prononcim për Supersport, vlerëson në maksimum fitoren e djeshme, duke e quajtur një shpërblim për sforcimin e madh dhe lojën e shfaqur në ndeshjet e shkuara: “E rëndësishme është që kemi krijuar raste, edhe në ndeshjen e parë edhe ndaj Irlandës. Por, ndonjëherë shpërblehesh kur mundohesh dhe krijon raste. Nuk shpërblehesh kot. Për këtë jam edhe më i lumtur, sepse bëmë një lojë shumë të mirë, një paraqitje fantastike. Nuk i lamë hapësira kundërshtarëve.

“Kundërshtarët i kishim pak të vështirë t’i analizonim përpara ndeshjes, sepse analizuam vetëm një ndeshje të përpara gjashtë muajve me Gjeorgjinë dhe është e vështirë. Menduam që topin ta luanim gjithmonë poshtë, ndryshe nga sa ndodhi në Irlandë, ku provuam topat e gjatë. Këtë radhë gjithçka mirë. Luajtëm 4-4-2: mesi funksionoi shumë mirë, krahët hapeshin. Jam i kënaqur sepse skuadra u paraqit mirë në lojë dhe kemi shumë lojtarë premtues për ekipin e parë”.

Tre gola në goditje standarde? “Kam gjithë kohën që u kërkoj lojtarëve të mos shkaktojnë faull. Goli i dytë u pësua shumë lehtë. Problemi lindi që në momentin e shkaktimit të faullit. Me Irlandën shkaktuam shumë faulle, sot më pak. Pjesa më e madhe e ekipit është e ditëlindjes 98, pjesa më e madhe janë pjesë e ekipit edhe për edicionin e ardhshëm. Po luajnë me kundërshtarë dy vjet më të mëdhenj. Të tillë ishin Islandezët, të cilët janë edhe në mesin e sezonit, por sërish ne e dominuan ndeshjen.

Motivimi i skuadrës: “Pas analizave gjatë gjithë javës, përpara ndeshjes thuajse nuk u fola fare djemve. U thashë vetëm pak fjalë: ‘do ta fitoni këtë ndeshje, jeni më të mirë se ata. Islanda nuk ka as Mesi dhe as Ronaldo’. Ndihesh krenar që drejton djem të tillë, sepse kjo është gjëja më e rëndësishme. Natyrshëm që nevojitet edhe kualiteti, të cilin Shqipëria ka nisur ta ketë”.

4 shtatori fatsjellëse, si me Greqinë para shumë vitesh. “Nuk është e rastësishme kjo datë. Por, tani shpresojmë të muaji tjetër, pasi në tetor na vjen Islanda në shtëpi. Të shijojmë këtë fitore që arritëm dhe të mendojmë për ndeshjen tjetër”.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.