Përmbytjet në Majorka, Nadal hap dyert për personat e mbetur të pastrehë

0

Gjashtë njerëz kanë humbur jetën, dëmet që janë të pallogaritshme dhe shumë njerëz që kanë mbetur pa shtëpi. Rreshjet tropikale në Majorka, që kanë goditur ishullin në orët e fundit, kanë shkaktuar përmbytje dhe pasojat janë mjaft të rënda.

Sipas gazetës “El Pais” disa persona rezultojnë të zhdukur. Kryebashkiaku i Sant Lorenc, komuna më e goditur nga fatkeqësia natyrore, e cila ndodhet 60 kilometër larg Palmës, konfirmoi se dy prej viktimave janë turistë britanikë.

Tragjedia i preku të gjithë. Madje edhe personalitetin më të famshëm të Majorkës, kampionin e tenisit Rafael Nadal, i cili ka lindur dhe vazhdon të jetojë në Manakor. Pas tragjedisë, numri një në botë, nisi menjëherë nga puna, për të dhënë edhe ai ndihmën në mënyrën e tij.

Nëpërmjet një postimi në “Twitter”, Nadal i ofroi një vend për të qëndruar të gjithë njerëzve që kanë mbetur të pastrehë, duke vendosur në dispozicion Akademinë e tij të tenisit. “Është një ditë e trishtë për Majorkën. Ngushëllimet për familjet e viktimave. Duke vlerësuar situatën, vendosëm të hapnim dyert e ‘Rafa Nadal Academy’ për të gjithë personat që kanë mbetur të pastrehë, apo kanë nevojë për një vend ku të qëndrojnë”.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.