E bujshme, Kristal Abazaj transferohet në Kroaci

0

Kristal Abazaj ka ndryshuar ekip. Sulmuesi anësor i Anderlehtit është huazuar me të drejtë blerje në Kroaci tek Osijeku. Në Belgjikë ai nuk gjeti hapësira dhe pati disa oferta. Lokereni dhe St. Truden e tentuan gjatë janarit, por nuk u arrit një marrëveshje.

Osijeku e ka marrë në huazim me të drejtë blerjeje. Abazaj tanimë duhet të tregojë vlerat e tij me ekipin e tij të ri. I gjithë qëllimi i këtij transferimi është që sulmuesi të ketë minutat e duhura, çka do i mundësonin edhe praninë në kombëtare.

Në Kroaci merkato mbyllet më 15 shkurt në mbrëmje. Në të shkuarën tek Osijeku ka shkëlqyer Eros Grezda, i shitur këtë verë te Rejnxhërsh për rreth 2 milionë euro. Kjo lëvizje është kryer nga menaxheri Shkumbin Qormemeti, i cili ka marrëdhënie të mira me drejtuesit e Osijekut.

Abazaj në verë kaloi tek Anderlehti për shumën e 750 mijë eurove, pasi u ble nga Skënderbeu. Korçarët e shitën atë pa luajtur asnjë minutë për ta. Bardhekuqtë e kishin blerë nga Luftëtari, por e lanë në huazim në pjesën e dytë të sezonit të shkuar. Nuk dihet se për çfarë shume do të kalojë Abazaj tek Osijeku, nëse kroatët binden dhe duan ta blejnë në verë.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.