Ankesë zyrtare, Argjentina nuk e mbyll me kaq me arbitrin

0

Argjentina i dha lamtumirën Kupës së Amerikës mëngjesin e sotëm, duke u mundur 2-0 nga Brazili vendas. Ndeshja nuk ishte aq e pastër sa rezultati. Ekipi bardhekaltër pati disa raste të pastra për shënim, por fati nuk e ndihmoi aspak. Përveç fatit, edhe gjyqtari pati një ndikim të madh në rezultatin e kësaj ndeshje.

Argjentina pretendon për dy penallti të padhëna nga gjyqtari. Aksioni i golit të dytë të Brazilitt nisi nga një penallti ndaj Agueros.  Madje arbitri ekuadorian Rody Zambrano nuk preferoi as të konsultohej me sistemin “VAR”. E gjithë kjo e ka acaruar federatën argjentinase të futbollit. Ata kanë bërë një postim në “Twitter” me mbishkrimin, “Ne pamë të njëjtën gjë si ju”, ku i drejtohet tifozëve.

Të shumtë ishin komentuesit që këshillonin një ankesë në rrugë zyrtare te qeveria e futbolit amerikano jugor, “CONMEBOL”. Dhe kështu do të ndodhë. Zyra ligjore e kësaj federate do të hartojë një ankesë zyrtre për gjykimin tepër të njëanshëm të kësaj ndeshje, sipas tyre.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.