VIDEO | Kampionët tregojnë forcën, Kolumbia dorëzohet te 11-metërshat!

0

Kili është çerekfinalisti i tretë në “Copa America”, me kampionët në fuqi që eleminuan Kolumbinë pas goditjeve të 11-metërshave.

Për sa i përket ndeshjes, ajo përfundoi me rrjeta të paprekura, ku vlen për t’u përmendur që u anuluan dy gola nga sistemi VAR. Fillimisht në pjesën e parë, Kilit iu anulua për pozicion jashtë loje të Aleksis Sançez.

Më pas, në minutën e 70-të, ishte përsëri Kili që gjeti golin me Vidal, por më parë kishte pasur një prekje të topit me dorë.

Kështu, gjithçka u mbyll 0-0 dhe ekipet iu drejtuan penalltive. Tetë gjuajtje të sakta, deri te seria e fundit, ku Tesijo gaboi krejtësisht, me topin që përfundoi jashtë. Aleksis Sançez kishte në dorë fatet e kualifikimit dhe nuk zhgënjeu, duke çuar topin në rrjetë.

Kili siguron gjysmëfinalet dhe do të presë një midis Uruguajit dhe Perusë. Gjysmëfinalja tjetër është përcaktuar dhe ajo është Brazil-Argjentinë.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.