UEFA gjobit FSHF për shkakun e “Tirona Fanatics”, 21.250 euro derdhen në llogari pas ndeshjes së Shqipërisë

UEFA ka gjobitur FSHF sa i përket sjelljes së tifozëve në ndeshjen mes Shqipërisë dhe Moldavisë. FSHF ka ardhur me një reagim zyrtar ku tregon se 21.250 euro do të paguhen për shkak të sjelljes së tifozëve në ndezjen e flakadanëve. Më konkretisht ishte “Tirona Fanatics” që ndezi flakadanët në stadium, teksa FSHF ka bërë apel që situata të tilla të shmangen në vazhdimësi.

“Komisioni i Etikës dhe Disiplinës në UEFA ka vendosur të gjobisë Federatën Shqiptare të Futbollit me shumën 21,250 euro për shkak të incidenteve të ndodhura gjatë ndeshjes kualifikuese të Euro 2024, Shqipëri-Moldavi, e luajtur në stadiumin “Air Albania” më 17 qershor 2023.

Penalizimi financiar ka ardhur nga problematika e shkaktuar nga grupimi i tifozëve “Tirona Fanatics”, që ndezën flakadanë gjatë ndeshjes, duke shkaktuar kështu trazira dhe situata krejtësisht të evitueshme.

FSHF gjen rastin t’u bëjë apel të gjitha grupimeve dhe tifozëve shqiptarë që të jenë më të përgjegjshëm dhe të shmangin krijimin e incidenteve që mund të sjellin penalitete financiare dhe jo vetëm për Kombëtaren dhe futbollin shqiptar.

Njëkohësisht, i ftojmë të gjithë tifozët dhe futbolldashësit të mbështesin Kombëtaren, duke treguar qytetari dhe përgjegjshmëri përmes një sjellje korrekte e duke respektuar rregullat dhe kundërshtarët”, shkruhet në reagim. /Sport Ekspres/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online