Browsing Tag

Infantino

Katari nuk ia del, merret vendimi për formulën e Botërorit

Presidenti i FIFA-s, Xhani Infantino, deklaroi pak muaj më parë se institucioni që ai drejton po shikonte mundësinë e ndryshimit të numrit të skuadrave pjesëmarrëse në Botërorin “Katar 2022”. Dëshira e numrit një të  FIFA-s ishte numri  i…

Botërori me 48 skuadra, Infantino jep lajmin e papritur

Tashmë nuk është më vetëm një ide një Botëror me 48 skuadra. Edhe pse fillimisht është projektuar që në vitin 2026 Kupa e Botës të jetë me më shumë përfaqësuese, diçka e tillë mund të realizohet që në Botërorin e ardhshëm. Ka qenë vetë…

La Liga në Amerikë, Infantino nuk e ka me qejf

Zhirona - Barcelona, derbi katalanas, spektakël i garantuar, por.. në Amerikë! Debati në lidhje me idenë absurde që ka ardhur nga Spanja ka përfshirë të gjithë dhe tashmë flet edhe presidenti i FIFA-s, Xhani Infantino, i cili në një…

Infantino: Rubiales me principe dhe vizion, Spanja shkon larg

Shkarkimi i trajnerit Lopetegui nga kombëtarja e Spanjës, vetëm pak ditë para nisjes së Botërorit të Rusisë, shkaktoi polemika në vendin iberik. Federata spanjolle veproi shpejt dhe "pa mëshirë". Luis Rubiales, kreu i futbollit spanjoll,…