“Ringu” i javës së 19-të, Kategoria e Parë njeh veç beteja

Pas ndeshjes së djeshme Besëlidhja-Korabi 3-0, Kategoria e Parë e formatoi tërësisht kalendarin e fazës së tretë në të dy grupet, A dhe B. Duke qenë një fazë ku skuadrave iu përgjysmuan pikët e dy fazave të para, tashmë “ringu” është i haur. Kjo do ta rritë më tepër rivalitetin, kryesisht në të dy ekstremet: Në Play-off për vendin e parë dhe në Play-out për vendin e fundit.

Vetëm +6 pikë është Vllaznia nga Erzeni i vendit të dytë dhe shkodranët nuk do të kenë “autostradën” e dy fazave të para. Në javën e 19-të luan me Korabin në transfertë, e duke qenë se Erzeni do të luajë në Lezhë ndaj Besëlidhjes, shpresat e shkodranëve janë për të mbajtur kreun me këtë diferencë, e pse jo edhe ta thellojnë. Në Play-out për këtë grup luajnë skuadrat që do t’i shkëputen edhe më shumë Vorës të vendit të fundit. Të katërta luajnë të shmangin vendin e parafundit.

Në Grupin B, Bylis e Besa luajnë në transfertë dhe me ndeshjet e tyre për javën e 18-të nuk pritet ndonjë ndryshim në renditje. Gjithsesi, Egnatia ka në dorë tri pikët për Besën, për të mos e rritur diferencën me Bylisin kryesues. Në Play-out interesant është çifti Apolonia-Tomori, pasi në javën e 16-të në Berat, mes tyre pati shumë problematika që u shoqëruan me ndëshkimin e beratasve në dënime e heqje pikësh. Nëse Elbasani fiton me Pogradecin, shtohen ethet e për vendin e parafundit tek ekipet e tjera.

AGRON KAJA

KATEGORIA E PARË – Java 19

GRUPI A
PLAY-OFF
Të shtunën, 2 mars 2019
Korabi-Vllaznia            14:00
Besëlidhja-Erzeni        14:00
Dinamo pushim
PLAY-OUT
Të shtunën, 2 mars 2019
Iliria-Veleçiku              14:00
Burreli-Shënkolli         14:00
Vora pushim

GRUPI B
PLAY-OFF
Të shtunën, 2 mars 2019
Lushnja-Bylis               14:00
Egnatia-Besa               14:00
Oriku pushim
PLAY-OUT
Të shtunën, 2 mars 2019
Elbasani-Pogradeci     14:00
Apolonia-Tomori         14:00
Turbina pushim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online