“Një kokteil fantastik e pret Zvezdën”, mediat serbe shkruajnë për Tiranën: Asnjë kërcënim për ne, portieri 40-vjeç dhe sulmues 2 metra

0

Nga Klaudio Ndreca

Nëse do të kalojë Dinamo Tbilisin, Tiranën e pret një tur i dytë ferri pasi do të përballet me Crevena Zvezdën. Këta të fundit e kanë turin e parë të lehtë në letër dhe është vetëm formale kalimi i tyre më tej, teksa do të ndeshen me kampionin e Gjibraltarit, Europën, duke mos pasur shumë punë.

Fatmirësisht nëse bardheblutë do të kalonin në këtë tur, do të luajnë në shtëpinë e tyre. Menjëherë mediat serbe kanë shkruar për një derbi të mundshëm në Ballkan, me “Telegrafin” që e përcakton si një kokteil fantastik Tiranën për Zvezdën, duke pasur sigurinë se bardheblutë do të kalohen pa probleme. Në prezantimin e bërë për bardheblutë, media serbe shkruan:

“Një kokteil fantastik e pret Zvezdën nëse përballet me Tiranën. Kush është Tirana që kërcënon Zvezdën? Kanë një sulmues 2 metra, 40-vjeçar portierin dhe një trajner nigerian. Tirana është më e suksesshme dhe më e njohura në Shqipëri, duke luajtur shumicën e ndeshjeve të saj në stadiumin Selman Stermasi, dhe ndeshjet më të rëndësishme në stadiumin kombëtar Qemal Stafa.

Tirana është i vetmi klub në Shqipëri që ka luajtur në të gjitha kampionatet e Superligës Shqiptare që kur u krijua kampionati në 1930 dhe në të gjitha edicionet e Kupës së Shqipërisë që nga fillimi i tij në 1938 deri në 2016, kur përfundoi në një kategori më të ulët dhe u kthye pas një viti. Klubi fitoi 25 në kampionat, 16 trofe të Kupës së Shqipërisë dhe 11 tituj Super Kupa Shqiptare, dhe u themelua në 15 gusht 1920, kështu që së shpejti do të festojë jubileun e tij. Nuk duhet të jetë problem për Zvezdën ky kundërshtar që drejtohet nga portieri dikur i famshëm nigerian Emanuel Egbo.

Ai madje ka luajtur për klubin nga 2001 deri në 2004, ka 12 ndeshje për Nigerinë dhe madje ka shënuar një gol për ekipin kombëtar. Egbo ishte trajneri i portierëve nga viti 2014 deri në 2019 në Tiranë, pas së cilës ai mori përsipër plotësisht skuadrën dhe gjithashtu u bë trajneri i parë afrikan që fitoi titullin e kampionit në një vend evropian.

Sa i përket stafit të lojës, ka emra ekzotikë, të cilët nuk duhet të jenë kërcënim për Zvezdën. Edhe Dinamo Tbilisi ka një skuadër më të shtrenjtë se Tirana, ka gjashtë të huaj, vetëm një lojtar është anëtar i kombëtares (Maqedonia Veriore), dhe mosha mesatare e skuadrës është 27.5 vjeç, me portierin Ilion Lika i cili është i moshuar me 40-vitet mbi shpatulla. Emri më i njohur është Kristijan Toševski nga Maqedonia Veriore, i cili ka kaluar tre vitet e fundit në Vardar, dhe ka qenë anëtar i Kombëtares për tre vitet e fundit.

Nga Viborg, Danimarkë, mbërriti sulmuesi Avdijaj, krahët ishin braziliani Elton Kale dhe argjentinasi Augustin Torasa, të dy 165 cm të gjatë. Rreziku mund të jetë një sulmues ndoshta i paparashikueshëm dy metra, Michael Ngoo, një futbollist nigerian me një pasaportë angleze. Nga lojtarët vendas, shumë nga Tirana janë duke pritur për Ernest Mucin, kapitenin e Kombëtares U19 të Shqipërisë, i cili shënoi shtatë gola sezonin e kaluar. Dinamo është një favorit i lehtë në raport me Tiranën, kështu që pritet që kujtesa e duelit të famshëm mund të bjerë”, shkruhet në median serbe. /Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.