Ndodh edhe kështu, futbollisti iranian mund të dënohet për shkak të… tatuazheve!

0

Mbushja e trupit me tatuazhe është kthyer në modë për futbollistë të ndryshëm, por diçka e tillë ka penalizuar sulmuesin Ashkan Dejaga. 32-vjeçari aktivizohet në kampionatin iranian me Traktor Sazin dhe është pjesë e kombëtares iraniane që nga viti 2012. Lojtari ofensiv numëron 9 gola të shënuar në 45 ndeshje me Iranin.

Së fundmi, ai ka postuar në rrjetet sociale tatuazhet e tij, por kjo i ka kushtuar rëndë. Siç citon “Deutsche Welle”, lojtari u thirr nga Komiteti i Etikës së Federatës Iraniane të Futbollit, që i ka konsideruar fotot si: “të papërshtatshme për dekorin e futbollit iranian”.

Gjatë viteve të fundit, Federata e Iranit u ka bërë thirrje lojtarëve që të mos bëjnë tatuazhe, duke konsideruar një veprim të tillë si aspak profesional. Dejaga është thirrur nga Komisioni i Etikës, edhe pse në Iran nuk ka ndonjë ligj specifik që ndalon tatuazhet.

Lojtari ka lindur në Gjermani dhe ka luajtur për klube si Herta e Berlinit, Volfsburg dhe Fulhem, ndërsa këtë sezon ka nënshkruar për ekipin e Traktor Sazit. Gjatë periudhës që luante me kombëtaren ai mbulonte tatuazhet e tij dhe vishej me të gjata, por publikimi në “Insta” e ka nxjerrë zbuluar.

Profili i tij mbahet në monitorim, sepse ai është kritikuar dhe për postimin e një foto të gruas së tij, e cila shfaqet e pambuluar dhe diçka e tillë është e palejueshme në Iran. Tashmë Dejaga rrezikon shumë dhe mund të dënohet nga Komisioni i Etikës.

If a journalist asks me after such a difficult game if I m here in the (Iranian league) just for relaxing? it’s not a problem? That means he dosen‘t respect the Iranian league that means he dosen’t respect all the Iranian football player that means he dosen‘t respect the Iranian federation. I m telling you exactly what is his meaning. His meaning is the league is so bad that I m here just for relaxing. And that hurts!!!! So what is now more disrespectful? That I m playing just football where the people can see my tattoos? But one thing what i learned from my parents in young age is to respect anybody and any rules? and I will do it also now!!! And believe me that makes me just stronger??? please don’t forget I m sweating every minute on the pitch for this lovely flag?? And please let me now focus on my job i m only here to play football??? Thank you. Moghei ke ye khabanegar badaz ye baziye be in sakhti az man miporse aghaye dejagah umadin be (Lige Iran) baraye esteraht kardan? Aya in bi ehterami nist?! In soal ye bi ehtarmi be lige irane,ye bi ehtarimye be tamame bazikonaye irani va ye bi ehtarmiye be federasione iran va hata baghie khabarnegarane aziz. Beheton migam daghighan ba in soal manzoure ishon chi hastesh. Ke levele lige Iran enghad Bade ke man umadam inja ke esterahat konam. Va in vaghean dard dare!!!!! Khob Alan man ye soal daram? Aya man bi ehtarmi kardam ke daram faghat football bazi mikonam va mardoom momkene tatoohaye mano bebinan?ya ishoon ke in soal miporsan? Vali ye chiz ke man az pedaro madaram yad gereftam to zendegim ine ke ehtaram bezaram be har adami to in donya va be har ghanoni? Va inkaram indafe mikonam va Ehtaram mizaram!!!!! Va bavar konid ke hata mano ghavitaram mikone??? Ye chizam lotfan faramosh nakonid ke man har daghighe ke to zamine football aragh mirizam be esghe in parchame?? Lotfan Alanam Dige bezarid man tamarkoz konam be karam va bezarid football bazi konam . Merci

A post shared by Ashkan Dejagah (@ashkandejagah) on

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.