“Makineri goli në Austri“, në Itali tregojnë për shpërthimin e Vrionit: Të arrijë edhe Kombëtaren e Shqipërisë

0

Xhakomo Vrioni po kalon një sezon të jashtëzakonshëm në Austri. Sulmuesi shqiptar ka shkëlqyer me fanellën e Tirolit, me të cilët ka shënuar deri më tani 17 gola në tërësi. Sigurisht që statistikat e tij nuk kanë kaluar pa u vënë re, teksa në Itali i japin jehonë suksesit të tij. “Shfrytëzimi i Vrionit: në pronësi të Juves, në makinë goli në Austri”, është titulli me të cilin hap artikullin “Goal. it”.

Media në fjalë përshkruan gjithë e ecurinë e 23-vjeçarit në futbollin italian, duke përmendur edhe faktin që pëlqehej nga trajnrët e Juventusit. “Goal.it” u tregon lexuesve të vetë historikun e karrierës së Vrionit, të cilin e

“Në tokën austriake, Vrioni rizbulon atë brez krijues që e kishte dalluar me fanellën e Sampdoria Primavera-s. Edhe në atë rast golat ishin 17, por me dyfishin e ndeshjeve në meritë të tij në krahasim me atë që u shfaq këtë vit”, shkruhet ndër rreshta.

“E ardhmja? Para së gjithash, ne duhet ta mbyllim sezonin në mënyrën më të mirë të mundshme, duke u përpjekur ndoshta të fitojmë titullin e golashënuesit. Vrioni me 15 golat e tij është i dyti pas Karim Adeyemi, zyrtarizuar sot si sulmuesi i ri i Borussia Dortmund, i cili shënoi 20 gola në tabelë.

Ndër objektivat për t’u arritur është sigurisht ai i kthimit në kapacitet të plotë edhe brenda Kombëtares shqiptare. Pasi kishte grumbulluar disa ndeshje me vendasit Under 18 dhe 19, në fakt, ai mori nënshtetësinë shqiptare në vitin 2018 duke veshur të dyja fanellat U 21 dhe Kombëtaren ‘A’. Ngjyrat të gjenden sa më shpejt përmes asaj që ai bën më së miri: golat”, përfundon shkrimin “Gola.it”./Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.