Luksemburgu me “çiliminj”, De Biazi si Kuzhe dikur…

0

Jo vetëm që na mundi Luksemburgu, por “çiliminjtë” e kësaj skuadre, sepse në analizën e bërë sipas moshës së futbollistëve të aktivizuar, rezulton se mosha mesatare ishte 22,5 vjeç dhe shumë elementë të rinj. Në fakt, Luksemburgu kishte që në shtator të vitit të shkuar që nuk shënonte më shumë se sa një gol, pasi atëherë realizoi 3 të tillë në sfidën kundër Bullgarisë.

Sakaq, dy autorët e golave, Turpel dhe Malget, luajnë me Dudelanzhin, skuadrën vendase. Kjo është hera e dytë që Luksemburgu mposht Shqipërinë në një ndeshje zyrtare, në plot shtatë përballje mes dy skuadrave. Në fakt, edhe rezultati është identik dhe ishte viti 2011 kur skuadra luksemburgeze do të na mundte 2-1 në sfidën e fundit kualifikuese në grup. Skuadra e drejtuar nga Josip Kuzhe arriti të realizonte vetëm me Erjon Bogdanin.

Bilanci me Luksemburgun

Miqësore

Viti 2002               Luksemburg-Shqipëri     0-0

Viti 2016               Luksemburg-Shqipëri     0-2

Viti 2017               Luksemburg-Shqipëri     2-1

Kualifikueset e Europianit

Viti 2007               Shqipëri-Luksemburg     2-0

Viti 2007               Luksemburg-Shqipëri     0-3

Viti 2010               Shqipëri-Luksemburg     1-0

Viti 2011               Luksemburg-Shqipëri     2-1

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online