Kampionati shqiptar ngjit 35 pozicione në renditje, Superiorja lë mbrapa edhe kampionatin rus e hungarez

IFFHS-ja ka publikur renditjen e kampionateve më të mira në botë për vitin 2023. Federata Ndërkombëtare e Futbollit për Histori dhe Statistika ka renditur në krye Serinë A të Italisë, e cila ndiqet nga Premier Liga dhe La Liga. Në vendin e 4-t vjen kampionati elitar i Brazilit, të cilin e ndjek Bundesliga gjermane.

Sa i përket “Abissnet Superiore”-s, ajo renditet e 41-ta në listë. Një kapërcim mjaft i madh i kampionatit shqiptar, teksa në renditjen e një viti më parë gjendej në pozicionin e 66. Superiorja ngjit kështu 35 pozicione në klasifikimin me 100 kampionate nga IFFHS-ja e ndërsa lë pas kampionate si ai i Hungarisë dhe i Rusisë./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online