“Ia thashë presidentit, nuk dua të luaj ndaj Milanit”, trajneri italian ngre zërin: Mbase jemi t**** që ëndërrojmë

0

Krijimi i Superligës Euriopiane ka ngjallur një rezistencë të fortë nga bota e futbollit. Kundër kësaj ideje është edhe trajneri i Sasuolos, i cili në konferencën e zakonshme për shtyp është shprehur se nuk dëshiron të zbresë nesër në fushë kundër Milanit. Kuqezinjtë janë një nga ekipet italiane që do të jenë pjesë e këtij kompeticioni të ri, që ndryshon rrënjësisht mënyrën se si futbolli ka funksionuar prej kohësh.

“Krijimi i një Superlige ku ata vendosin se kush duhet të hyjë dhe vendos se kush është jashtë, ajo heq thelbin e futbollit. Unë fillova këtë vit duke shtyrë ëndrrën e vendit të katërt, vendin e pestë, vendin e gjashtë. Ndoshta unë dhe klubi im jemi t****, sepse ne ende ëndërrojmë por kemi arritur disa rezultate. Nëse ky është futbolli modern, është diçka që nuk e respekton njeriun përpara lojtarit dhe tifozit.

Unë mendoj se ka ardhur koha për të ekspozuar veten. Nesër nuk do të doja të luaja ndeshjen sepse Milani është pjesë e këtyre tre ekipeve (do jenë pjesë e Superligës) dhe u thashë lojtarëve dhe Carnevali-t. Nëse Carnevali do të më detyrojë të shkoj qartë, unë shkoj atje, por jam mërzitur. Jam i zemëruar sepse futbolli më ka dhënë ushqim për 40 vjet dhe unë gjithashtu i kam dhënë gjithçka futbollit dhe nuk e vë si çështje pune, shkon përtej punës dhe pagës, por pikërisht në sferën e vlerave, ndjenjave. Rivalitetet italiane të futbollit në të cilat janë luajtur shumë lojëra, janë shkruar kaq shumë faqe në histori”.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.