Historike, “Maradona kinez” shënon në Spanjë

0

Ka rreth një muaj që Kina është mbërthyer para televizorëve, për të ndjekur kampionatin spanjoll. Barcelona, Reali, Atletiko? Jo, këta janë bajatë, tashmë sytë janë tek… Espanjoli!

Klubi i vogël nga Barcelona ka blerë këtë janar nga Shanghai SIPG kampion sulmuesin Lei Wu. Një 27-vjeçar i talentuar, që vlen edhe për në Spanjë, ndaj nuk është një operacion thjesht komercial.

I kanë mjaftuar 4 ndeshje Leit për të bërë atë që di më mirë, të shënojë, sepse nuk i shënoi kot 27 gola në 29 ndeshje kampionatin e shkuar, edhe pse Kina nuk ka ndonjë kampionat me mbrojtje të hekurta.

Sot Espanjoli u ndesh me Vajadolidin dhe Lei shënoi golin e tij të parë në Europë. Një gol për histori, sepse Lei është i pari kinez që shënon në futbollin spanjoll.

Tashmë edhe Europa po njeh Lein, atë që në Kinë e kanë idhull dhe shkojnë deri aty sa e quajnë “Maradona kinez”, apo lojtari më i mirë në historinë e Kinës.

I rritur te Shanghai SIPG, Wu Lei dha kontribut të jashtëzakonshëm për të thyer hegjemoninë e Guangzhu Evergrandes sezonin e shkuar, ndërsa debutoi në futbollin profesionist në moshën 14 vjeç e 287 ditë.

Gjashtë vite me Shanghai SIPG, 120 gola në 217 ndeshje dhe koha për hapin e jetës, me mijëra tifozë kuriozë në Spanjë dhe nja 40 milionë të tjerë që e ndjekin çdo ndeshje nga Kina.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.