Goditje e rëndë për Belgjikën, mesfushori jep dorëheqjen papritmas

0

Kombëtarja e Belgjikës ka humbur njërin prej lojtarëve më të rëndësishëm të dekadës së fundit. Bëhet fjalë për mesfushorin Maruan Felaini, i cili ka njoftuar se dorëheqjen nga futbolli ndërkombëtar nëpërmjet një lajmërimi në rrjetet sociale.

“Ka ardhur koha t’i hap rrugën brezit të ri”, shkruan Felaini, i cili debutoi me Belgjikën 12 vite më parë dhe ka siguruar 87 aktivizime me kombëtaren e “djajve të kuq”.

Mjafton të themi se në 12 vite Felaini ka qenë dëshmitar dhe “aktor” i një ndryshimi rrënjësor të futbollit belg. Në vitin 2007 Belgjika ishte ndër ato kombëtare që ndodhej shpesh në vazon e katërt në shortet e kualifikueseve të Europianit ose Botërorit, ndërsa sot mban vendin e parë në botë në renditjen e FIFA-s.

View this post on Instagram

After twelve years of representing Belgium at the highest level, I have decided to retire from senior international football. It has not been an easy decision for me and not one I take lightly however I feel that the time is right for me to step down and allow the next generation of Belgian players to continue this very successful period in Belgian football history. It has been an honour to represent my country 87 times and to be a part of two World Cups and a European Championship campaign for Belgium. I have many amazing memories with the Red Devils from my debut in 2007 to last year’s World Cup in Russia and I am very proud Belgium is currently No 1 in FIFA’s world rankings. I want to thank all those who have been part of my international career especially my team mates, many of whom will be friends for life and all the coaches I have worked with. I would like to also thank all the Belgian fans who have travelled the world to support us. I wish the manager and the squad every success for the upcoming European Qualifiers. Thank you Belgium ?? ????

A post shared by Marouane Fellaini (@fellaini) on

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.