FSHF merr leksione nga Bullgaria, përjashtohet për trukime klubi i Divizionit të parë!

 

Futbolli në vendin tonë shpesh është i kapluar nga spekulimet për trukime, si në ndeshjet e kampionatit po ashtu edhe në Europë. Prej vitesh, organi më i lartë qeverisës i futbollit europian, UEFA, dërgon dosje në FSHF për trukimet e klubeve shqiptare, por asnjë masë nuk është marrë.

Kështu erdhi edhe përjashtimi dhe dënimi i Skënderbeut, me UEFA-n që nuk mund të priste përjetësisht që FSHF të merrte një vendim. Nëse në vendin tonë çdo klub mendon se nëse nuk jemi në Europë nuk na dënon kush, një leksion na vjen nga Bullgaria, që nivelin e futbollit nuk është se e ka në maja.

Korrupsioni dhe trukimet janë në nivele të larta, por Federata Bullgare e Futbollit ka vendosur veton, duke përjashtuar Verejan, klub i divizionit të parë në kampionatin vendas. Një klub modest i themeluar në vitin 2001, Vereja është përjashtuar një ditë më parë, duke u detyruar të zbresë një kategori më poshtë.

Paralajmërimi për këtë klub ishte dhënë që në muajin shkurt, kur Federata e gjobiti me gati 3000 dollarë, me UEFA-n që e kishte sinjalizuar. Gjithashtu, sistemi BFDS, që ishte protagonist edhe në çështjen e Skënderbeut, kishte raportuar ndeshje të dyshimta dhe organi më i lartë qeverisës në futbollin bullgar veproi.

Përjashtim për Verejën, që këtë sezon në 32 ndeshje nuk kishte marrë asnjë fitore. Gjashtë barazime dhe plot 26 humbje. Shumë ndeshje të dyshimta, si dhe me shifra të mëdha që luheshin në ndeshje ku Vereja është mposhtur me 2 apo 3 gola diferencë.

Rezultatet e këtij sezoni

Pavarësisht se kishte vetëm gjashtë pikë, Vereja ende nuk ishte e rënë, pasi skema e kampionatit bullgar është e tillë, që ka “play-out” për mbijetesën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online