“Durova vetëm 4 ditë pa stërvitje, jam plot energji“, Uzuni tregon mentalitetin fitues: Dua të jem jem kampion

0

Myrto Uzuni nisi aventurën e tij të re në Hungari verën e shkuar, duke bërë zgjedhjen e duhur në karrierë. Gjurmët nisi t’i linte që në rrugëtimin europian, ku ndihmoi skuadrën të bënte historinë dhe të hynte në grupet e Champions League. Aty ku do të kthehej në vëmendjen e gjithë mediave italiane duke tundur rrjetën e Juventusit.

Ferencvarosh ka nisur përgatitjet për pjesën e dytë të sezonit pas përfundimit të pushimeve dy javore. Por këto të fundit kanë zgjatur vetëm 4 ditë për sulmuesin e Kombëtares kuqezi, pasi nuk ka duruar dot më gjatë pa qenë aktiv. Në një intervistë për median hungareze “Nemzetisport“, Uzuni tregon për stërvitjen gjatë pushimeve, fazën përgatitore me klubin, si dhe objektivat e pastër që ka në mendje. Titulli kampion dhe Kupa e Hungarisë janë dy gjërat e vetme që dëshiron të ketë në duart e tij në fund të sezonit dhe asgjë tjetër nuk ka rëndësi për të.

A është e vërtetë që pushuat vetëm katër ditë gjatë pushimeve dimërore dy-javore?

“Nuk mund ta duroja më. Pas mbarimit të turneut, unë udhëtova për në Shqipëri me prindërit dhe vëllain tim, duke kaluar dhjetë ditë në shtëpi. Ishte shumë mirë të ishim përsëri bashkë, por ditën e katërt e gjeta veten duke më munguar lëvizja“.

A e morët topin në stërvitje?

“Jo, sepse topi nuk është më në shtëpinë e prindërve, por unë mora këpucët e vrapimit me vete. Jam veshur në mëngjes dhe vrapoja prej andej çdo ditë. Pushimet e dimrit nuk ishin shumë të gjata, kishim vetëm dy javë për t’u çlodhur, por unë nuk kisha nevojë të relaksohesha fizikisht, por më tepër mendërisht. Rimbushja ishte perfekte, unë isha në gjendje të isha në shtëpi me familjen time gjatë gjithë kohës, vizitova një mik apo dy, por u ktheva në Budapest para vitit të ri për të pritur përgatitjen”.

Të duhej të humbisje disa javë në vjeshtë (për shkak të Koronavirusit). Dhe pastaj kur u kthyet në fushë, dukej se shijonit çdo prekje të topit. Nuk duron dot aq shumë pa top?

“Nëse nuk mund të luaj futboll, nuk ndihem mirë në lëkurën time. Atëherë isha plotësisht i uritur të luaja dhe të vihesha në pozicion sërish, duke mashtruar një mbrojtës që po më thyente. Shokët e mi të skuadrës tashmë e dinë se mentaliteti im është të mos dorëzohem kurrë! Unë gjithmonë i kapërcej vështirësitë dhe ngrihem më i fortë nga toka. I tillë është karakteri im“.

A keni një vend të preferuar?

“Spanja. Mentaliteti i njerëzve këtu është afër meje. Spanja ka qenë gjithmonë një atraksion, dhe mua më pëlqen edhe futbolli spanjoll. Unë e ndjek kampionatin në televizion, ka ndeshje të shkëlqyera. Tani që jam këtu, mund ta shoh përsëri se sa i madh është ky vend. Ne jemi në vendin e përsosur për t’u përgatitur, hoteli plotëson të gjitha nevojat, ushqimi është i shijshëm, por më e rëndësishmja, fusha është e butë. Jam plot energji, pres çdo stërvitje”.

Për dhjetë ditë, do të duhet t’i qëndrojnë bastit kundër Diósgy?r. A nuk keni frikë se koha është shumë e shkurtër për t’u përgatitur?

Kjo është një periudhë e tillë. Secila skuadër ka afërsisht të njëjtën kohë për të arritur veten në gjendjen më të mirë të mundshme. Kjo nuk është një detyrë e përditshme për stafin profesional, por Serhiy Rebrov dhe ndihmësit e tij e zgjidhin atë gjithashtu. Do të jetë e rëndësishme të fillojmë mirë kundër Diósgy?r, dhe madje edhe në atë takim, qëllimi ynë kryesor do të jetë para syve tanë, duam të jemi kampionë. Nuk mund të them asgjë tjetër, po kaloj sezonin tim të parë në Hungari, dua të jem kampion dhe fitues i kupës. Nuk më intereson asgjë tjetër!”, përfundon Myrto Uzuni./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.