Drama në Angli/ Rregullat e reja të pakuptimta të futbollit, Çelsit i heqin trofeun në fund (VIDEO)

0

FA Cup ka njohur sot fituesin e saj. Leicester ka mposhtur me shifrat 0-1 Chelsea-n, ku ai gol i shënuar në minutën e 63-të nga Tielemans kurorëzoi “dhelprat“. Por situata mund të kishte shkuar ndryshe nëse nuk do të ishte për VAR-in. Në minutën e 90, Chelsea gjen rrugën e rrjetës me anë të Chilëell, por janë rregullat e pakuptimta të futbollit ato që i mbajnë duart e “bluve të Londrës” larg trofeut.

VAR-i ndërhyn menjëherë dhe pas rishikimit të pamjeve, arbitri vendos të anulojë golin për pozicion jashtë loje. Një vendim ky i diskutueshëm, teksa të dy lojtarët gjenden në të njëjtën vijë dhe centrimetrat ndajnë golin nga pozicioni jashtë loje. Megjithatë në konsideratë sipas rregullave të reja merren trupi i lojtarëve dhe jo këmbët e tyre./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.