Dilema e “Katar 2022”, numri i skuadrave pjesëmarrëse mbetet pezull

0

Botërori “Katar 2022” do të jetë i pari në historinë e këtij kompeticioni që do të zhvillohet gjatë stinës së dimrit. Një risi tjetër e këtij eventi do të mund të jetë numri i skuadrave të këtij kompeticioni.

Presidenti i FIFA-s Xhani Infantino ka deklaruar se Botërorët e së ardhmes do të jenë me nga 48 ekipe, duke filluar nga Botërorit i vitit 2026, që do të zhvillohet në Meksikë, SHBA dhe Kanada.

Megjithatë, sipas një deklarate nga kreu i komitetit organizativ të Botërorit “Katar 2022”, ekziston mundësia që formula me 48 ekipe tw fillojw nga Botërori i ardhshëm , por për këtë do të duhet leje speciale nga “FIFA”, pasi duhen shtuar dhe të paktën dy stadiume.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.