Australian Open: Kvitova e Osaka marshojnë mes vapës, tashmë përballen në finale

0

Petra Kvitova është kualifikuar për herë të parë për një finale në Grand Slam prej 2014, pasi mposhti vapën dhe amerikanen befasuese Daniele Kolins (eliminoi bujshëm Kerber, Goerges e Garsia) në 2 sete, në Australian Open.

Dy herë kampione në Uimbëlldon, Kvitova u duk se e mbylli me tenisin, kur mbeti viktimë e një sulmi me thikë në dhjetor 2016, në shtëpinë e saj.

Githsesi, 28-vjeçarja çeke nuk u dorëzua dhe është kthyer në nivelin më të lartë, ndërsa në gjysmëfinale mposhti Kolins 7-6 (7-2) 6-0 në Melbourne Park, me termometrin që arriti deri në 40 gradë celsius.

Kvitova do të përballet në finale me kampionen e US Open, Naomi Osaka, e cila mposhti një tjetër çeke, Karolina Pliskovën, në 3 sete, 6-2 4-6 6-4, duke siguruar finalen e dytë rresht në turnetë e Grand Slam.

Numri 4 i tabelës, Osaka dominoi në setin e parë, por i nxehti masakrues ia prishi ritmin dhe Pliskova, e cila eliminoi bujshëm Serena Uilliams në çerekfinale, arriti të fitonte setin e dytë.

Gjithsesi, në setin final Osaka nuk gaboi më dhe siguron finalen kundër Kvitovës, në një betejë mes dy prej tenisteve me goditjen më të fortë në qarkullim.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online