Arrestimi i Matraxhiut, babai: Po bëhen “koka turku”, fajtorët jashtë!

0

Andi Matraxhiu, drejtori sportiv i Kamzës, është një nga të ndaluarit nga Policia e Shtetit për sulmin që ju bë gjyqtarit Eldorian Hamiti pas ndeshjes së të dielës që klubi periferik i kryeqytetit zhvilloi kundër Laçit. Për gjithçka po ndodh, ka qenë babai i Andit, ai i cili ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale.

Bardhyli, pedagog në Fakultetin e Histori-Filologjisë, shkruan se i biri po mbahet brenda pa prova dhe se do ta kërkojnë drejtësinë deri në fund. Gjithashtu ai tregon edhe pse Andi është futur në fushën e blertë në fund të takimit.

Kush e verbon policinë? Është fjala për ngjarjen e rëndë në stadiumin e Kamzës, që ndodhi haptazi në praninë e kamerave televizive dhe për të cilën policia bëri disa ndalime, midis të cilëve në bllok edhe të drejtuesve të Kamzës, njëri prej tyre djali im Andi Matraxhiu me detyrë përgjegjës sportiv i ekipit të Kamzës. Andi sic e treguan kamerat, në tërësi jo vetëm nuk u përfshi por disa nga lojtarët e Kamzës bënë çmos që të ndihmonin arbitrin nga dhuna e atyre pak tifozëve. Shihet qartë nga pamjet që 4 a 5 policë ndërhynë në fund dhe me vonesë.

Moment nga tensioni, Qarri duke mbajtur Hamitin | Foto: LSA

E vetmja pamje ku shfaqet Andi është kur po drejtohet nga rrëmuja dhe akoma pa u afruar sprapset dhe distancohet. Shkon të bëjë detyrën e tij, të qetësojë lojtarët. Sipas deklaratës së tij kishte hyrë për të ndihmuar një nga anësorët, të cilin e ka mik sepse është nga Elbasani. Po kjo pak rëndësi ka sepse vetë kalimi i vijës së fushës nga stafi është shkelje disiplinore, por jo penale e sidomos në atë situatë kur loja kish mbaruar zyrtarisht dhe fusha ishte pushtuar nga tifozët dhe security.

Pa asnjë arsye ligjore, thjeshtë për skup mbahet i ndaluar dhe pritet të dalë në gjyq për masën e dënimit. Kushdo që e verbon apo e pengon drejtësinë, duke proceduar njerëz të pafajshëm, pa marrë në konsiderate provat që i panë të gjithë, nuk i shërben aspak qëllimit të vënies së rregullit dhe ligjit në futboll, por të kundërtës përderisa shumica e fajtorëve enden të lirë dhe të pafajshëm, këta njerëz përdoren si koka turku.

Çështje të tilla dhe unë i kam parë gjithnjë nga televizori, i kam ndjekur në media, por krejt papritur gjendesh në mesin e ngjarjeve të tilla nga të cilat nuk të siguron imunitet as arsimi, as vitet e gjata duke edukuar mijëra të rinj. Unë dhe familja ime do ta kërkojmë drejtësinë deri në fund. Ne jemi njerëz që me fjalën kemi jetuar dhe punuar gjithë jetën. Kaq mund të bëjmë. Keqardhje për ata mijëra të tjerë, që i kemi parë deri më sot si spektatorë dhe që nuk dinë apo nuk munden ta ngrenë zërin si ne”, shkruan Bardhyl Matraxhiu në llogarinë e tij në Facebook.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.