Nga Siti i pandalshëm, te rekordi i Salah, fitojnë të mëdhenjtë në Premier Ligë

Një vit më parë munden keqas, sot Pep Guardiola merr hap, sepse Mançester Siti ka fituar 209 në Lester, ndaj kampionëve të dy viteve më parë. Është fitorja e dhjetë rresht në Premier Ligë për Sitin, me Gabriel Zhezus që konfirmohet një futbollist i jashtëzakonshëm, duke shënuar golin e parë në fund të pjesës së parë, ndërsa një tjetër lojtar fenomenal, De Brujne, mbylli gjithçka në fillim të pjesës së dytë. Nuk ishte një fitore e vështirë, por pak fat duhej, sepse para golaveKompani duhej të kishte dalë me karton të kuq, për një ndërhyrje të rëndë.

Ringjallja vazhdon për Çelsin, që fitoi 4-0 në Uest Bromuiç Albion, duke dhuruar spektakël. Morata, Hazard e Markos Alonso shënuan që në pjesën e parë, ndërsa Alonso mbylli llogaritë në pjesën e dytë.

Liverpuli arriti një fitore të lehtë ndaj Sauthemptonit, 3-0, me Mohamed Salah që hyn në histori, sepse shënoi 2 gola dhe ka mbërritur në kuotën e 9 golave në 12 ndeshjet e para në kampionat, duke thyer rekordin e Robie Faulerit, vendosur më shumë se dy dekada më parë, me 8 gola në 12 ndeshje.