Viti i mallkuar, Gjermania e Lëvit thyen rekordin 33-vjeçar

Viti 2018 nuk është se do të mbahet mend për mirë në kampin e Gjermanisë. Përkundrazi, tifozët e kombëtares duan ta harrojnë sa më shpejt. Ekipi i Hoakim Lëv dështoi në mënyrë të papritur në Botërorin e Rusisë, duke u eliminuar në fazën e grupeve të kompeticionit. Një fitore e vuajtur përballë Suedisë në minutat e fundit dhe dy humbje kundër Meksikës dhe Koresë së Jugut.

Por, këto nuk kanë qenë humbjet e vetme të kombëtares së pancerave në këtë vit. Në 13 ndeshje të zhvilluara, Gjermani numëron 4 fitore, 3 barazime dhe 6 humbje. Një bilanc tepër negativ që thyen dhe rekordin e 33 viteve më parë.

Ishte viti 1985 dhe në stolin e kombëtares ishte Franc Bekenbauer. Gjatë atij viti, Gjermania zhvilloi 11 ndeshje me një bilanc prej 4 fitoresh, 2 barazimesh dhe 5 humbjesh.

Hoakim Lëv ka përdorur 33 lojtarë gjatë këtij viti, ndërkohë që kanë debutuar 5 të tillë (Petersen, Haverc, Shulz, Kehrer, Uth). Në të 13 ndeshjet, Gjermania ka shënuar 14 gola, ndërsa një vit më parë shënonte 43 gola në 15 ndeshje. Vetëm Toni Kros, Leroi Sane dhe Timo Verner kanë arritur të shënojnë më shumë se 1 gol.

13 ndeshjet e Gjermanisë gjatë vitit 2018

23 Mars           Gjermani – Spanjë        1-1 (Miqësore)
27 Mars           Gjermani – Brazil         0-1 (Miqësore)
2 Qershor         Austri – Gjermani         2-1 (Miqësore)
8 Qershor         Gjermani – Arabia Saudite       2-1 (Miqësore)
16 Qershor       Gjermani – Meksikë     0-1 (Kupa e Botës)
23 Qershor       Gjermani – Suedi          2-1 (Kupa e Botës)
27 Qershor       Korea e Jugut – Gjermani        2-0 (Kupa e Botës)
6 Shtator          Gjermani – Francë        0-0 (Liga e Kombeve)
9 Shtator          Gjermani – Peru           2-1 (Miqësore)
13 Tetor           Holandë – Gjermani     3-0 (Liga e Kombeve)
16 Tetor           Francë – Gjermani        2-1 (Liga e Kombeve)
15 Nëntor        Gjermani – Rusi           3-0 (Miqësore)
19 Nëntor        Gjermani – Holandë     2-2 (Liga e Kombeve)

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online