VIDEO/ Trabzonspori dominon Romën e Murinjos, verdhekuqtë fitojnë me një gol në minutat e fundit

Mbrëmjen e sotme luhej testi i parë zyrtar për Romën e Zhoze Murinjos. Portugezi ka pasur kohën e mjaftueshme për të punuar me skuadrën në mënyrë që të tejçojë idetë e tij, por ndeshja e sotme tregon se ka ende nevojë për më shumë punë për tu bërë. Verdhekuqtë u përballën në fazën “play off” të Ligës së Konferencës kundër Trabzonsporit, që është treguar një kundërshtar i vështirë në fushën e lojës.

Turqit kanë dominuar në statistika, teksa 57% të kohës topi ka qenë në këmbët e tyre, si dhe kanë realizuar 10 goditje, 7 prej të cilave brenda kuadratit të portës. Në anën tjetër Roma numëron vetëm 5 tentativa, ndër të cilat dy në portë. Por pavarësisht statistikave, rezultati ka folur për ekipin e Murinjos.

Roma ka fituar me shifrat 2-1, ndërsa goli i fitores erdhi në minutat e fundit të kohës së rregullt. Ndeshja u zhbllokua në minutën e 55 me anë të Pelegrinit, por nuk do të vononte shumë kundërpërgjigja me anë të Kornelius. Në fund ai që vendosi fatin e takimit dhe ktheu buzëqeshjen në kampin italian ishte Shomurodov./Halit Delibashi-Sport Ekspres/