VIDEO/ Në Angli shpikën futbollin dhe kartonët e çuditshëm, arbitri nxjerr të kuqin në formën e rrethit dhe i habit të gjithë

0

Ndeshja e fundit e FA Cup mes Wrexham dhe Sheffield United do të flitet gjatë për shkak se arbitri i tregoi një lojtar të kuq të rrumbullakët. Kjo përballje tërhoqi vëmendje për shkak të situatës së pabesueshme që pamë në minutën e 71-të kur Daniel Jebbison, lojtar i skuadrës mike, mori karton të kuq.

Ai pati një duel me një lojtar të Wrexham, por u trondit kur arbitri Dean Whitestone i tregoi një karton të kuq që kishte një formë tjetër. Kartonët e verdhë dhe të kuq dihet se janë në formën e një kubi, por mbrëmë Whitestone i tregoi një lojtari të Sheffield-it një karton të kuq të rrumbullakët që ngatërroi shumë njerëz.

Shumica e tyre nuk e kuptuan pse arbitri anglez kishte një karton të kuq të rrumbullakët me vete, por pas ndeshjes u shfaq një shpjegim se pse një karton i tillë përdoret edhe në Angli. Kartonat në formë të rrumbullakët u prezantuan në Angli në vitin 1997, por ato nuk u përdorën për shumë kohë, kjo është arsyeja pse me sa duket shumë njerëz nuk i mbanin mend.

Kartoni i kuq i rrumbullakët u përdor sepse lojtarët nuk shikonin ngjyrat dhe mund të dallonin nga forma nëse kishin marrë një karton të kuq apo të verdhë. E kuqja ishte në formën e rrethit dhe e verdha në formën e një kubi.

Gjithashtu, kartoni i rrumbullakët duhej t’u shërbente gjyqtarëve që duhej të reagonin shpejt ndaj ndeshjes për sa i përket dhënies së kartonëve dhe format e ndryshme duhej t’ua lehtësonin punën në mënyrë që ata të mos gabonin. /Elio Hajdari-Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.