VIDEO/ Makina e Verstappen përfundon mbi kokën e Hamilton, sistemi i ri në F1 i shpëton jetën britanikut

0

Ditën e sotme ndodhi një aksident “horror” në Formula 1, aty ku dy konkurenët kryesor për titullin kampion, Max Verstappen dhe Leëis Hamilton u përplasën me njëri-tjetrin. Fatmirësisht sistemj “Halo” ka mbrojtur Hamilton nga goditja fatale në kokë. Menjëherë pas përfundimit të garave, FIA ka cilësuan Verstappen si fajtorin kryesor të aksidentit dhe ka ndërmarë një masë ndëshkuese ndaj tij.

Piloti i Red Bull u ndëshkua me tre pozicione në garën e ardhshme. Kjo do të thotë që Max do ta nisë garën e ardhshme me tre pozicione më poshtë nga renditja e tij në kualifikuese. Diferenca mes Verstappen dhe Hamilton është vetëm pesë pikë, teksa kanë mbetur dhe shumë pista nga përfundimi./Elio Hajdari-Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.