UEFA vendosi fëmijët në tribuna për të shmangur r.acizmin, lojtari afrikan ofendohet nga… të miturit

0

Pavarësisht propagandës së madhe të përdorur nga UEFA dhe lojtarët e trajnerët, përsëri r.acizmi vazhdon të jetë prezent në botën e fubtollit. Një rast i pazakontë ka ndodhur në ndeshjen e Europa League mes Spartës së Pragës dhe Rangersit. UEFA zgjodhi të vendoste fëmijët në tribuna, në mënyrë për të sensibilizuar shoqërinë kundër r.acizmit.

Megjithatë ka ndodhur ajo që më pak pritej, teksa fëmijët kanë shpërthyer në kor ndaj lojtarit Glen Kamara, 25 vjeçarit afrikan. Sa herë që Kamara merrte topin fëmijët e ofendonin, kështu që përpjekja e UEFA-s për ta parandaluar r.acizmin dështoi./Elio Hajdari-Sport Ekspres/

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.